Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Reorganizační plán navržený fotovolty nepočítá se zánikem holdingu Malina

18. 04. 2024

Insolvenční soud dnes zástupce Maliny a fotovolty vyzval, aby se pokusili nalézt shodu a předložili věřitelům koordinovaný reorganizační plán.

Věřitelský výbor holdingu Malina minulý týden informoval o tom, že chce vedení podniku zbavit přednostního práva pro vytvoření reorganizačního plánu. Zároveň chce konkurenčním subjektům umožnit, aby předložily vlastní plán řešení situace firmy. Vedení Maliny už dříve představilo svůj návrh, podle něhož by nedokončené zakázky odkoupila ostravská firma TnG Air. Ta podle vedení Maliny zajistí nejvhodnější uspokojení přihlášených věřitelů.

Fejlek dnes uvedl, že se společnost fotovolty s holdingem Malina několikrát pokoušela vytvořit společný plán reorganizace, k dohodě ale nikdy nedospěly. Proto fotovolty věřitelskému výboru Maliny představila vlastní návrh, uvedl Fejlek. Ten kromě toho, že by holding nadále fungoval, počítá s vytvořením úplně nové akcionářské struktury Maliny. Do holdingu by také vstoupila samotná fotovolty, která by zvýšila základní kapitál Maliny o pět milionů korun.

Se zákazníky, kteří čekají na dokončení své objednávky, by fotovolty uzavřela nové smlouvy o dílo. Insolvenční advokát Petr Opletal dnes uvedl, že na to má fotovolty předem domluvený nákup technologií i instalační kapacity. Zakázku by podle něj zákazníci doplatili po jejím dokončení. Vedle toho fotovolty slibuje, že lidem nevzniknou žádné vícenáklady. "V nejbližších měsících se budou v Česku montovat další desítky tisíc elektráren, na oklamané zákazníky Maliny by se mělo dostat co nejdřív," uvedl dnes předseda CAFT Hradecký.

Současný šéf Maliny Lukáš Uhl už dříve ČTK řekl, že se podnik neshodoval s konsorciem fotovolty na způsobu řešení situace. Malině se nelíbilo, že fotovolty podle ní nechce stávající zakázky dokončovat, ale uzavírat se zákazníky nové smlouvy a část ze zisku následně dát věřitelům Maliny. Plán fotovolty navíc podle Uhla nepočítal s řešením zakázek Maliny na tepelná čerpadla, kterých je asi 600. Reorganizační plán předložený Malinou pak podle něj umožní zákazníkům čerpat na instalace dotace. K tomu, že plán Maliny na rozdíl od fotovolty počítá s likvidací podniku pak Uhl řekl, že podle něj Malina v minulosti ukázala, že instalace neumí, a proto v nich nemá smysl pokračovat.

Vedení Maliny na reorganizačním plánu pracuje od loňska, kdy věřitelé povolili reorganizaci podniku. Ještě na začátku března holding počítal s variantou, že ve spolupráci s čínskou firmou GoodHao dodá čekajícím klientům komponenty a zákazníci si budou muset zajistit následnou instalaci jinde.

Spolu s insolvenčním řízením pokračuje také spor Maliny se společnosti Misura IT podnikatelky Libuše Barkové, která část loňského roku pomáhala Malině s krizovým řízením.