Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Analytici: Je třeba vyjasnit financování jaderných bloků v ČR, cena bude vyšší

30. 04. 2024

Společnosti EDF a KHNP do dnešního rána podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v ČR. Polostátní firma ČEZ, která má jaderný tendr na starosti, bude nyní nabídky analyzovat a vyhodnocení v červnu předá vládě. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout v létě. První z nich by měl být hotový v roce 2036.

"To, že oba zájemci podali závazné nabídky je samozřejmě velmi dobrá zpráva. ČR potřebuje diverzifikaci zdrojů, posílit stabilní zdroje. To, že by v ČR do doby odstavení současných šesti bloků byly v provozu další bloky, a to od dodavatelů, kteří v ČR zatím nic nepostavili, by byla vhodná diverzifikace," řekl analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. Podle něj je pozitivní také skutečnost, že uchazeči akceptovali požadavek na rozšíření nabídky až na čtyři bloky.

Negativně naopak Dohnal vnímá cenové vyhlídky celého projektu. Předpokládá, že původně odhadovaná cena 160 miliard Kč za jeden blok určitě platit nebude. "Včetně financování čekám náklady na jeden 1200 MW blok spíše 400 miliard Kč," uvedl Dohnal. Jako nejasné zatím vidí Dohnal také samotné financování stavby. "Nepochybně musí vstoupit stát, a nejlépe tak, že odkoupí dvě projektové společnosti vlastnící vhodné pozemky - těm zajistí financování a výkupní cenu elektřiny," řekl.

Jako velmi důležité pro celý tendr hodnotí získání povolení veřejné podpory také analytik XTB Tomáš Cverna. "Realizace projektu je totiž v zájmu všech zúčastněných stran a zejména pak České republiky pro zvýšení energetické bezpečnosti," uvedl. Za mírného favorita soutěže považuje francouzskou společnost EDF. "Kromě lepší finanční situace francouzské firmy se objevují pochybnosti o schopnosti KHNP dořešit projekt v Polsku. Rozsáhlejší tendr na čtyři bloky by pak mohl být proveditelnější v rámci bilaterální dohody ČR s Francií, protože EDF je plně v rukou státu," podotkl Cverna.

Ekologické sdružení Calla v souvislosti s aktuálním tendrem upozornilo, že oba uchazeči nabídli technologie reaktorů, které dosud nikde ve světě nestojí. "S pohledem na cenovky posledních stavěných jaderných reaktorů považuji za jisté, že cena nabídnutých bloků pro Česko bude daleko vyšší, než ve veřejném prostoru tradovaných 160 miliard korun. Protože však ČEZ vybírá mezi reaktory, jaké dosud svět nespatřil jinak, než na papíře, výrazně se tím zvyšuje riziko, že nebudou dodány v domluveném čase a rozpočtu," uvedl energetický konzultant sdružení Edvard Sequens.

I on připomněl, že zatím není zřejmý ani model financování projektu. "Jisté je, že nové reaktory zaplatí daňový poplatník i spotřebitel elektřiny, model pouze řekne v jakém poměru. Na komerční bázi by ČEZ nové reaktory nestavěl," dodalo sdružení.

sip rdo