Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Co přinesl týden: Vláda chce omezit dotace pro OZE. V Německu vyroste solární park bez dotací

11. 02. 2019

Česko možná čeká výrazné snížení dotací pro obnovitelné zdroje energie (OZE). Vláda totiž připravuje úspory, jejichž součástí by so mohlo stát i seškrtání financí pro program Nová zelená úsporám na polovinu. Projekt bezúročných půjček na výměnu kotlů ale Ministerstvo životního prostředí spustilo podle plánu. Celkově chce Ministerstvo průmyslu a obchodu v příští dekádě podporovat spíše menší solární parky než velké projekty. Dotace však zjevně nejsou vždy nutností. V Německu vyroste velká 175 MW sluneční elektrárna zcela bez nich. Celkově pak u našich západních sousedů loni přibylo o 2/3 více solárů než v předcházejícím roce.

Objem investic do různých odvětví OZE naznačuje, že za nějakou dobu by se sektor bez dotací mohl obejít. Za minulý rok například o 18 % vzrostl evropský výkon offshore větrných parků. České společnosti minulý týden investovaly do biomasy. EPH Daniela Křetínského získal elektrárnu na severu Itálie a Arca Capital Rastislava Veliče zcela ovládla dva zdroje na Slovensku. ČKD Bansko zase rekonstruuje bulharské vodní elektrárny. Pozadu nezůstává ani Čína, která na OZE v posledních letech klade důraz. Do provozu uvedla obří baterii, do níž se ukládá energie z nedaleké kombinované větrné a solární elektrárny.

Ceny ropy po vystoupání na dvouměsíční maxima na začátku týdne klesaly a trend pokračoval i v následujících dnech. Důvodem jsou obavy o stav světové ekonomiky. Analytici očekávají, že po výkyvech z minulých let se letos ceny černého zlata ustálí. Na zmíněných výkyvech loni vydělaly ropné společnosti. Koncerny OMW i BP loni zdvojnásobily zisk.

Spotřeba stlčeného zemního plynu (CNG) loni v ČR stoupla o 12,2 %. Nárůst obliby plynu obecně lze pozorovat i jinde v Evropě. I proto se státy EU sjednotily na německo-francouzském návrhu pro Nord Stream 2, který dává stavbě právní rámec. Norsko, hlavní konkurent ruského plynu na Starém kontinentě, exportovalo na konci ledna rekordní denní objem suroviny.

Do energetiky střední Evropy minulý týden zasahovala politika a justice. V Česku vláda odmítla novelu zákona, která by umožnila finančně podpořit i elektrárny s nedostatečnou účinností. V úpravě zákona o registru smluv zase stojí, že ČEZ přijde o výjimku z povinného zveřejňování smluv. Smlouvy zveřejní také maďarská vláda, a to ty o dostavbě JE Paks II ruským Rosatomem. Nařídil jí to místní soud.

Zdroj: