Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
25. 10. 2024
Stavba vzdělávacího a kreativního centra by měla trvat dva roky a PVS má do ní investovat 350 milionů Kč. Zhruba 100 milionů korun pak zaplatí společnost Pražské vodovody a kanalizace (PVK), ve které vlastní 51 procent francouzská Veolia a 49 procent Praha.
"Součástí projektu je rekonstrukce jednoho ze dvou podzemních vodojemů na expoziční části centra, přičemž druhý bude znovu zapojen do pražského systému zásobování pitnou vodou. Dále je v plánu vytvořit konferenční sál s kapacitou až 150 míst pro pořádání seminářů a setkání na téma v oblasti životního prostředí, udržitelnosti a dalších kulturně společenských příležitostí," uvedl již dříve radní Adam Zábranský (Piráti).
Expozice přibližující cyklus pohybu vody od podzemí do oblak vznikne v sedmipatrové zrekonstruované vodárenské věži, na jejímž vrcholu bude vyhlídkové místo. V centru vznikne konferenční sál s kapacitou až 150 míst a kolem něj veřejné prostranství s lavičkami či občerstvením.
Bývalá vodárna je v majetku hlavního města Prahy, které ji své firmě prodá, ale formou navýšení jejího základního kapitálu, takže reálně nic platit nebude. Peníze na stavbu vezme PVS z fondu rozvojových investic, do kterého každoročně putuje část dividend z městského podílu v PVK.
Distribuci vody mají v metropoli na starosti PVK, vodovodní síť má firma do roku 2028 pronajatou od PVS. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem firmy.