Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Dohoda o tranzitu plynu z Ázerbájdžánu není podle slovenské firmy SPP v dohledu

01. 11. 2024

"O tomto tématu pravidelně diskutujeme s našimi partnery, ale informace o chystaném uzavření smlouvy o dodávkách plynu za účasti SPP nejsou pravdivé," uvedl slovenský podnik. Informacím zdrojů agentury Bloomberg nepřikládají žádnou váhu ani dva zdroje Reuters z ázerbájdžánské energetické společnosti SOCAR.

Aktuální smlouva mezi Moskvou a Kyjevem o vývozu ruského plynu přes Ukrajinu dál do Evropy byla uzavřena na pět let a vyprší na konci letošního roku. Evropská unie hledá alternativní zdroje dodávek, včetně plynu z Ázerbájdžánu, a zároveň chce vést jednání o zachování této trasy.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov neví, jaká bude situace s dodávkami plynu do Evropy v příštím roce. "Jak se budou události dál vyvíjet, jak budou zajištěny dodávky, s ohledem na to, že Ukrajina už oznámila, že odmítá prodloužit smlouvu, to teď nedokážu říct,“ citovala Peskova agentura Reuters. Ruský stát je vlastníkem společnosti Gazprom, která má v Rusku monopol na vývoz plynu potrubím.

SPP je v čele snah o zachování tranzitu navzdory válce, kterou Rusko vede s Ukrajinou. Alternativní trasy jsou nákladnější a komplikovanější. Plyn v Evropě je už teď více než čtyřikrát dražší než plyn na americkém trhu.

Očekává se, že v letošním roce projde přes Ukrajinu celkem 14 miliard metrů krychlových ruského plynu. To je jen zlomek předválečné úrovně. Ukrajina už v roce 2022 znemožnila část tranzitu ruského plynu do EU přes své území.

Průměrné denní dodávky zemního plynu od ruského energetického gigantu Gazprom do Evropy letos v říjnu meziročně vzrostly o 2,5 procenta. Proti září se v podstatě nezměnily, ukazují dnešní výpočty agentury Reuters.

Zatímco do roku 2022 téměř veškerou spotřebu plynu v České republice pokrývaly dodávky suroviny z Ruska, od října 2022 do září 2023 do Česka žádný plyn z Ruska neproudil, uvádí ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Loni v říjnu ale začal plyn opět proudit přes Slovensko. Naprostá většina plynu, konkrétně 92 procent, však loni do Česka přitekla z Německa. Tam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný zemní plyn (LNG) z Nizozemska. Zbylých osm procent bylo dovezeno ze Slovenska, kam ale podle mnoha expertů proudí zejména ruský plyn.

Polostátní energetická společnost ČEZ ve čtvrtek uzavřela smlouvu o dávkách plynu s Alžírskem. Smlouva pokrývá roční objem odpovídající spotřebě přibližně 100.000 domácností, což představuje asi dvě procenta roční spotřeby plynu v Česku.