Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
01. 11. 2024
Mezi Horním Houžovcem a Skuhrovem by měly stát jeden až dva větrníky, každý s instalovaným výkonem čtyři až šest megawattů (MW). Nejdříve bude nutné změnit územní plány, dokončení výstavby firma předpokládá za čtyři až pět let. Investor nabízí, že bude elektřinu přednostně dodávat městu a jeho organizacím za dlouhodobě stabilní a výhodnou cenu a také 150.000 korun za každou instalovanou MW výkonu po dobu 25 let. Ústí se může stát i spoluinvestorem projektu.
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje si vytipovala vhodné lokality pro výstavbu větrných elektráren v katastrech deseti obcí na Svitavsku. Podle průzkumu, který se ve vesnicích vloni uskutečnil, obyvatelé s jejich případnou výstavbou většinou souhlasí. Firma obcím nabízí podíl na zisku z výroby, pravidelné roční platby a další benefity. Chce vybudovat deset až 20 větrných elektráren, stát by mohly u Dětřichova, Hradce nad Svitavou, Kamenné Horky, Koclířova, Opatova, Opatovce, Pohledů, Radiměře, Skleného, Svitav a Vendolí. Zastupitelé některých obcí, například Dětřichova, už spolupráci při výstavbě elektráren schválili, jinde pořádají ankety mezi obyvateli, jejichž výsledky poslouží jako podklad při rozhodování zastupitelů.
Mladá fronta Dnes uvedla, že obce Čistá, Janov, Karle a Trstěnice na Svitavsku se rozhodly při jednání se soukromou firmou Micronix Group SE spojit, což by jim i obyvatelům mohlo přinést značné výhody. Záměr s deseti větrnými elektrárnami byl obyvatelům obcí představen minulý týden v kulturním domě v Čisté. Každá obec má inkasovat jeden milion korun ročně za každou z dostavěných elektráren po dobu 25 let, částka bude každoročně valorizována o výši inflace. Pokud radnice spolupráci s firmou schválí, investor slibuje, že kromě finanční kompenzace pro obce se na stejnou dobu zavazuje každé domácnosti poskytnout dvě megawatthodiny silové elektrické energie za jeden haléř za kilowatthodinu.
O výstavbu větrných elektráren na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku mají zájem i další firmy. Obyvatelé Krouny na Chrudimsku v referendu s výstavbou větrné elektrárny na svém katastru souhlasili. Plánovaný větrník má mít výkon až 6,5 megawattu. Firma PV Consulting za to nabídla Krouně ročně do obecní pokladny 1,95 milionu korun. Zároveň přislíbila, že bude obyvatelům poskytovat levnější elektřinu, v průměru by měli ročně uspořit 11.600 korun oproti současným účtům. Nabídka je na 20 let. Příznivý byl i výsledek plebiscitu v Anenské Studánce na Orlickoústecku, kde chce vyrábět energii z větru společnost NOHO Energy. Pro obec by to znamenalo dlouhodobé benefity. U obce již několik větrníků stojí, před 15 lety je tam vybudovala společnost S&M CZ.