Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
07. 11. 2024
Nová zemědělská biometanová stanice bude zpracovávat odpad především z živočišné výroby. Předznamenává tak důležitý trend v modernizaci energetiky i zemědělství – přechod na nízkoemisní energetické zdroje lokálního původu. Biometan je důležitou součástí Státní energetické koncepce, protože napomůže snížit závislost země na dováženém zemním plynu.
Jan Habart, předseda sdružení CZ Biom, říká: „Biometan potřebuje na trhu silnější postavení, aby mohl plně využít svůj potenciál. V České republice je doposud deset biometanových stanic, Krakořice bude jedenáctá. To je pouze kapka v moři v evropských statistikách, kde se v roce 2024 eviduje 1 548 biometanek. Přitom máme v Česku pro využití biometanu téměř ideální podmínky, protože poptávka státu i veřejnosti po snižování emisí skleníkových plynů je obrovská.“
Výroba biometanu v České republice byla zahájena v roce 2019, kdy bylo uvedeno do provozu první zařízení. K roku 2024 se tento počet rozrostl na deset stanic se skutečnou roční produkcí okolo 6 milionů m3. Tyto stanice měsíčně vyrobí přibližně 2 800 MWh energie, což představuje celkový potenciál kolem 17,7 milionů Nm3 biometanu ročně. Nicméně dostupnost biometanu na trhu je stále ovlivněna nízkými výkupními cenami, které neumožňují provozovatelům dlouhodobou udržitelnost, přestože Vnitrostátní plán České republiky v oblasti energetiky a klimatu z roku 2019 stanovil cíl produkovat 55,5 milionů Nm3 biometanu již v současnosti.