Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
07. 11. 2024
Josef Bělica řekl, že oznámení podal už před zářijovými krajskými volbami. „Nepovažoval jsem za vhodné o tom před volbami mluvit, abych tu společnost nepoškodil,“ řekl hejtman. Věří, že situace dopadne dobře. „Velmi pozorně to monitorujeme z úrovně krajského úřadu. Zatím ohrožení není bezprostřední," řekl Bělica.
Slezská huť vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a většina jejích provozů se zastavila loni v prosinci, kdy jí společnost Tameh Czech přestala dodávat energie. Od června je firma v úpadku.
„Policisté odboru hospodářské kriminality se v září, na základě nejednoho podání, zabývali podezřením ze spáchání protiprávního jednání týkajícího se možného ohrožení životního prostředí, a to v souvislosti s odpadními vodami v návaznosti na provoz průmyslového podniku na Ostravsku. Kriminalisté dosud neshledali, po shromáždění a vyhodnocení dostupných informací, ve věci podezření z protiprávního jednání,“ sdělila policejní mluvčí Soňa Štětínská.
Výkonný ředitel Liberty Ostrava Pavel Šedivý řekl, že problém nastal, když huť nenastartovala druhou fázi zastavení provozu koksovny, kterou odstavila od srpna. „Fáze jedna je zastavení koksovny, to je ta, řekněme, nejnebezpečnější část, kdy musíme vyevakuovat všechny plyny z potrubí, odpojit baterii, odpojit chemii a podobně. Druhá fáze, to je zastavení kontaminací,“ vysvětlil ředitel.
Veškeré zařízení koksovny je podle něj znečištěno usazeninami. „I na povrchu je dehet, jsou další nebezpečné látky, takže při každém dešti dochází k splachování do záchytných jímek, z kterých to čerpáme do tanků nebo kádí. Pak je třeba okamžitě nastartovat tu druhou fázi a začít likvidovat potrubí, ze kterých to teče, anebo technologii, na které dochází ke kontaminaci. K tomu tedy dosud nedošlo z důvodu té situace, ve které se nacházíme,“ řekl Šedivý.