Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
08. 11. 2024
Různé aplikace tzv. generativní umělé inteligence by mohly do začátku příštího desetiletí vytvořit téměř 1000krát více elektronického odpadu než dnes, zjistila globální analýza zveřejněná 28. října v časopise Nature Computational Science.
To by co do celkové hmotnosti odpovídalo situaci, kdy by každý člověk na světě (při odhadované celosvětové populaci v roce 2030 cca 8,5 miliardy lidí) vyhodil do odpadu téměř dva iPhony.
Elektronický odpad, spojený s vyřazováním „vysloužilých“ výrobků na bázi hardwaru a čipové technologie, však obecně obsahuje toxické kovy včetně olova, rtuti, kadmia a chromu, které jsou nebezpečné pro zdraví a životní prostředí, a také drahé kovy, jako je zlato, stříbro, palladium a platina, případně kovy vzácných zemin, které by mohly a také měly být potenciálně recyklovány.
„Naše zjištění naznačují, že tento tok elektronického odpadu by se mohl zvýšit a potenciálně dosáhnout celkové akumulace 1,2 až 5 milionů tun za období mezi lety 2020 až 2030,“ uvedli vědci z Čínské akademie věd a Reichmanovy univerzity v Izraeli ve zmíněném článku.
„Toto číslo se ale může ještě dále zvýšit, např. v případě geopolitických omezení dovozu výrobků z polovodičů nebo kvůli rychlé obměně serverů motivované úsporami provozních nákladů,“ pokračovali.