Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Vítězové soutěže Žít krajinou převzali ceny z rukou ministra

10. 11. 2024

,,Během více než 30 let realizace pozemkových úprav vznikly tisíce vynikajících projektů, které pomáhají chránit obyvatele před povodněmi a zároveň pečují o přírodní zdroje, jako je půda a voda. Nemohly by vzniknou bez spolupráce soukromé sféry a také obcí s nimiž na každé akci spolupracujeme. O tom, že se jedná projekty, které mají smysl a jsou funkční jsme se opět přesvědčili při nedávných povodních ve Slezsku a na Moravě," uvedla ve svém úvodním projevu Svatava Maradová, ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu.

Vyhlášení výsledků již 17. ročníku této soutěže, kterou pořádá Státní pozemkový úřad ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy, se odehrálo v historických prostorách Senátu Parlamentu ČR. Nad celou akcí převzal záštitu ministr zemědělství.

Soutěž Žít krajinou oceňuje nejlepší navržené a vybudované realizace prvků plánů společných zařízení v krajině, jejich autory, organizátory a všechny další, kteří se o realizace zasloužili. V 17. ročníku soutěže Žít krajinou se komisím představilo 46 projektů, z toho 23 projektů v kategorii Protierozní a vodohospodářská opatření, 7 v kategorii Opatření k ochraně a tvorbě životního prostředí a 16 projektů v kategorii Zpřístupnění pozemků. Současně centrální komise vybrala z těchto projektů ten nejlepší a udělila mu Cenu Státního pozemkového úřadu. A poslední cenou, která byla v letošním ročníku udělena, byla Cena veřejnosti. O té rozhodla veřejnost v internetovém hlasování.

,,V letošním ročníku soutěže se kladl důraz nejen na ocenění projektů v tradičních kategoriích, ale také na podporu spolupráce s univerzitami a na přenos teoretických znalostí do praktické roviny. Okruh oceňovaných se tak rozšířil o novou kategorii Zvláštní cenu Státního pozemkového úřadu za studentský počin, který významným nebo zajímavým způsobem navrhuje plánování krajiny s ohledem na řešení jejích aktuálních problémů." doplnila Maradová. Za tímto účelem byly osloveny vysoké školy a univerzity, které se ochranou přírody a tvorbou krajiny ve svých studijních programech zabývají a podporují rozvoj souvisejících oborů. Do soutěže se zapojilo 7 vysokých škol a univerzit. Z přihlášených studentských prací bylo vybráno 9 prací, které postoupily k hodnocení odbornou komisí. Komise byla složena z řad pracovníků SPÚ a Českomoravské komory pro pozemkové úpravy (ČMKPÚ). Na základě hodnotících kritérií byla za vítěznou práci vybrána diplomová práce s názvem Vodohospodářská opatření ke zpomalení odtoku a zvýšení zásob vody v nivě Kozího potoka, jejíž autorkou je Ing. Markéta Blatecká z Vysokého učení technického v Brně.

Ministr zemědělství Marek Výborný nejen, že předal ceny vítězným realizacím, ale ve své úvodní zdravici ocenil dnešní setkání jako velmi dobrou příležitost zdůraznit důležitost pozemkových úprav pro náš venkov a krajinu. ,,Projekt "Žít krajinou" nejlepších pozemkových úprav mi dělá velkou radost. Je skvělé vidět nová protierozní a protipovodňová opatření i projekty na zadržení vody. Gratuluji všem oceněným, včetně vítězky studentského projektu, který bude doufám také brzy realizován." řekl ministr Výborný.