Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
15. 11. 2024
Podle nejnovějších vědeckých studií mají na diverzitu a rozšíření organismů největší vliv faktory prostředí na úrovni krajiny. Ty jsou významné zejména v homogenní zemědělské krajině, kde druhy přežívají v mozaice izolovaných biotopů, které jsou propojeny migrujícími jedinci.
Klíčovou roli hraje dřevinná vegetace, jako např. skupiny stromů, solitérní dřeviny, remízky nebo okraje lesů. Tato rostlinná společenstva představují pro ptáky v zemědělské krajině hnízdní a potravní stanoviště, úkryt před predátory a také možnost migrace otevřenými plochami.
Proto jsou dnes nezbytnou součástí Územního systému ekologické stability (ÚSES), který zahrnuje jednak biokoridory spojující větší plochy stanovišť (tzv. biocentra) a dále interakční prvky, tj. izolované fragmenty porostů dřevinné vegetace.
Mezi interakčními prvky hrají specifickou roli remízky. Jde o ekologicky významnou část, která v uvedené síti představuje stabilizační prvek, jenž vytváří příznivé podmínky pro řadu druhů živočichů včetně ptáků, jejich možnosti úkrytu, potravní nabídky či rozmnožování.