Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Baterie budou kopírovat cenový pád panelů, říká šéf nejrychleji rostoucí firmy v Evropě

15. 11. 2024

Od minulého roku je evropský trh solárních komponent přesycený, což dělá radost investorům, ale už ne tolik obchodníkům, jako je váš Raylyst. Jak je na tom trh dnes?  

Evropský trh má určitě některé společné trendy, ale zároveň se jednotlivé vývojové fáze v různých zemích dost liší. Závisí to na regulacích, dotační politice nebo třeba na míře vyspělosti trhu. Třeba český trh momentálně stejně jako jinde v Evropě klesá v rezidenčních instalacích, ale na rozdíl od některých jiných roste v těch komerčních. To je dáno nejen novou vlnou dotací pro komerční střešní fotovoltaiku, ale i investičními dotacemi do těch pozemních. V dalších evropských zemích je mnohem větší základna, takže trh komerčních instalací tak rychle neroste, ale většinou ani neklesá. Obecně se dá říci, že solární instalace dál rostou a budou růst i nadále, nicméně pravda je i to, že někteří byli ohledně rozvoje ještě optimističtější, a kvůli tomu vznikla ta nerovnováha. 

Čím si vysvětlit ten pokles u rezidenčních instalací? 

Domácnosti jsou na ceny elektřiny mnohem citlivější než firmy. S tím, jak na trzích elektřina během energetické krize dramaticky zdražila, chtěli všichni solární elektrárny hned. Rozhodují se zkrátka více emotivně. Když se cena vrátila k normálu, zájem opět okamžitě opadl. U firemních pozemních nebo střešních projektů veškerá příprava trvá mnohem déle, proto investoři reagují pomaleji. 

Převis nabídky nad poptávkou stále trvá, nebo se trh už dostal do rovnováhy? 

Je pravda, že loňský rok byl pro řadu firem v oboru zatěžkávací zkouškou. Letošek už je ale optimističtější. Měli jsme štěstí, že jsme zvolili formu otevřených kontraktů, díky kterým jsme mohli flexibilně reagovat na aktuální cenovou hladinu a vyjednat si u dodavatelů nižší ceny. U části komponentů jsme se sice záporné marži nevyhnuli, ale u většiny se nám ji podařilo udržet na stále ještě zajímavých číslech. Myslím, že jsme z toho nejhoršího vyšli celkem dobře.  

Problém nadvýroby vznikl v Číně. Chápu to správně, že čínští výrobci už snížili výrobní plány, nebo se situace stabilizovala zatím jen v Evropě?

Čínský trh výrobců má čtyři nebo pět velkých hráčů, kteří na světový trh dodávají asi 65 procent panelů. Je to JA Solar, Longi Solar, Jinko, Trina Solar a Canadian Solar. Pak tu máme řadu menších společností, které pod kotlem cenové války ještě dál přitápějí. Vzhledem ke složité situaci na trhu jsou ale oproti větším hráčům v nevýhodě, snaží se přežít, a tak moc nemají jinou možnost než jít s cenou agresivně dolů. To jsou scénáře, které známe už z minulosti, nejčastěji je pak větší firmy buď pohltí, nebo krachnou. Což předkládám i v tomto případě. Už nyní je převis nabídky menší než loni a trend podle mě bude pokračovat, stále ještě ale nějaký je.