Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
18. 11. 2024
Na vodohospodářských opatřeních spolupracuje ministerstvo životního prostředí s ministerstvem zemědělství. "Již je hotova analýza na jednotlivých tocích na Jesenicku a Šumpersku, kdy odborníci z obou dvou resortů prošli především intravilány. Například v Mikulovicích je řeka dvakrát až třikrát širší, než byla před povodněmi. Zazněl velmi silný apel na to, abychom nové vodohospodářské řešení neudělali úplně stejné a poučili jsme se z letošních povodní," uvedl ministr.
Odborníci podle něj připravili jednoduchou mapu jednotlivých zastavěných území. "Podle nich je již dnes jasné, které části řeky se budou spravovat do původního stavu, kde to není možné řešit jiným způsobem a kde to naopak zafungovalo velmi dobře a na kterých tocích se naopak budou hledat jiná řešení a využije se přitom těchto zkušeností," doplnil Hladík.
Ministerstvo životního prostředí podle něj vypracuje studie, které by měly být hotovy na přelomu prvního a druhého kvartálu, které budou velmi detailně projednány s místními samosprávami. Navazovat by na ně mělo i řešení dalších majetkoprávních věcí. Hladík společně s dalšími ministry podle svých slov ubezpečil na schůzce v Jeseníku, které se zúčastnili zástupci samospráv i firem, že stát stojí o to, aby pozemky v těchto oblastech i kvůli příštím vodohospodářským opatřením, které by mohly výrazným způsobem pomoci při každé další povodni, skončily v majetku státu.
Stát po povodních nabídl lidem, že pozemky v aktivních záplavových zónách smění nebo vykoupí. "Byli bychom rádi, aby pozemky v aktivních záplavových zónách byly pozemky státu. Tím si ohlídáme rizika nové stavby, nové škody na případných stavbách a současně protipovodňová opatření se mohou na státních pozemcích realizovat o něco jednodušeji, než když majetek je obecní, krajský nebo soukromý," řekl k tomu dnes také ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se systém směny pozemků a hledání nových pozemků pro novou výstavbu podařilo rozběhnout oproti předchozím povodním v podstatně jiné míře.
Úprava koryt vodních toků podle jesenické starostky Zdeňky Blišťanové (TOP 09) vyvolává po povodních pozornost mezi obyvateli i zástupci samospráv. "Zajímá to starosty, stejně tak naše občany. Tam bychom se měli sejít i se zástupci ministerstva zemědělství opakovaně a dopodrobna si projít navrhované úpravy, které se pro tok řeky Bělé a dalších přítoků připravují," řekla dnes novinářům starostka.
Katastrofické záplavy zasáhly v polovině září rozsáhlý pás kolem řeky Bělé od Bělé pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Mikulovice a Písečnou a také řadu obcí kolem toků Vidnávka a Staříč. Materiální škody byly obrovské, záplavy poničily infrastrukturu včetně silnic a mostů.