Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
19. 11. 2024
Díky infračervené spektrometrii a metodě takzvané teplotně programované desorpce tým Svatopluka Civiše zjistil, že bombardování kyslíkatých minerálů atomy vodíku vede k tvorbě molekul vody. Ty se pevně vážou na povrchu minerálů, zůstávají stabilní i při velmi nízkém tlaku a odolávají vysokým teplotám. Výsledky studie podle vědců naznačují, že hvězdný vítr by mohl hrát klíčovou roli při přísunu vody nejen na Zemi, ale i na jiná tělesa ve Sluneční soustavě.
Mezi kyslíkaté minerály, které se mohou vyskytovat ve vesmíru patří například magnetit, hematit, křemen nebo sírany, vápence a fosfáty. Výzkum Civišova týmu zahrnoval 14 vzorků minerálů obsahující kyslík, včetně dvou meteoritů.
Vědci zjistili, že tyto materiály dokážou zadržet malé množství vody - od 0,09 procenta do 0,7 procenta své hmotnosti. To naznačuje, že pevné materiály, které dopadly na Zemi v období intenzivního bombardování, mohly přispět k vytvoření části vody, která dnes tvoří oceány. Experti se proto domnívají, že voda mohla vznikat díky procesům, které byly na povrchu prachových částic a minerálů, když na ně působilo kosmické záření.
Výzkum byl publikován ve vědeckém časopise Astrophysical journal.