Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
20. 11. 2024
Spalovna, která je společným projektem Písku a Strakonic, má za cíl vyřešení likvidace odpadů obou měst i okolních obcí a nahrazení uhelného kotle v písecké teplárně. Postavena by podle plánů měla být do prosince roku 2028 za 2,1 miliardy korun. Dotace z Modernizačního fondu by pokryla 1,3 miliardy a zbytek peněz by si firma ZEVO Písek musela půjčit. Průměrné roční náklady na provoz spalovny odhadla na 20 milionů.
"Nám vadí na tomto projektu nejasná ekonomická stránka, protože není jasné, zda bude dostatečná kapacita spalitelných odpadů. A pokud nebude, tak ekonomická stránka nebude vycházet dobře, a na to je ten projekt příliš drahý," řekl po představení záměru jeden z obyvatel ČTK. "Mě vadí, že z toho budou létat různé dioxiny, různé chemikálie a kontrola je jen dvakrát do roka, to je nedostatečné," prohlásil další.
"Jsem proti kvůli dopravě, co se týče Smrkovic. Třicet let tam trpíme skládku, kdy tam jezdí náklaďáky, teď tam bude ZEVO a doprava se tam bude kumulovat," řekl ČTK další z přítomných obyvatel. Proti výstavbě jsou také on-line dvě petice, které vytvořil obyvatel Písku Pavel Šebelle, dosud je podepsalo přes 600 lidí.
Lidé na setkání požadovali uspořádání referenda. Vyhlásit ho mohou občané, nebo zastupitelé. "Počítám, že na jednání zastupitelstva tento návrh bude. Já jsem na tomto jednání sdělil svůj jasný názor, že referendum nepodpořím,“ řekl starosta Michal Čapek (ANO). Místostarosta Josef Soumar (Piráti) by se k referendu přiklonil za podmínky, že by bylo rychlé a že by se lidem předložilo maximum informací, aby nevycházeli z jednoho veřejného setkání. "Pokud by referendum bylo navrženo, že bude příští rok až s volbami, tak já ho nemůžu podpořit, protože vím, že schválená dotace a harmonogram vyžaduje rozhodnout teď, jestli ZEVO chceme, nebo ne,“ dodal Soumar.
Spalovna ZEVO Písek by podle záměru měla ročně spálit 50.000 tun směsného komunálního odpadu, objemného odpadu a dalších odpadů vhodných k energetickému využití. Kromě Písku a Strakonic by do spalovny dovážely odpad Milevsko, Blatná, Vodňany a Horažďovice. Převážná část produkovaného tepla by mířila do systému centrálního zásobování teplem, na ohřev vody a pro výrobu elektrické energie.
ZEVO Písek má již pro stavbu souhlasný posudek vlivu na životní prostředí (EIA), který vydalo ministerstvo životního prostředí na začátku listopadu. S pokračováním projektu souhlasilo už strakonické zastupitelstvo. Písečtí zastupitelé o tom budou jednat na začátku prosince a stejně jako Strakonice budou schvalovat šest milionů korun na další práce. Ty budou zahrnovat vypracování projektu a podání žádosti o stavební povolení a v roce 2025 by případně mohly Písek a Strakonice vybrat zhotovitele stavby.