Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
21. 11. 2024
Vodní elektrárna Hracholusky umístěná v hrázi přehrady největší vodní plochy západních Čech má za sebou jednu z největších modernizací za poslední roky. Ta odstartovala během září přípravami spojenými se snížením hladiny vody o cca 6 metrů. V říjnu pak sehraná parta specialistů firmy ČEZ Energoservis s pomocí hydraulického válce, který slouží k ovládání hradící desky, vyzdvihla z více než 20 metrů hluboké šachty obří ocelovou tabuli (rychlouzávěr) o rozměrech 3,5 x 4,1 metrů vážící 14,1 tun. Klíčový bezpečnostní prvek elektrárny je velkou pojistkou umožňující obsluze elektrárny např. při hrozbě poruchy a poškození turbíny uzavřít přítok vody k ní během necelých 20 vteřin. V průběhu tohoto týdne jej lidé z ČEZ Energoservis začali postupně spouštět zpátky do vody a vrátili jej do původní polohy. Vodní hladina přehrady Hracholusky tak začne po dohodě s vodohospodáři postupně stoupat.
„Elektrárna Hracholusky je důležitým prvkem energetické soustavy v regionu Plzeňska díky své schopnosti začít během několika desítek vteřin dodávat do sítě energii a přispět ke stabilizaci soustavy. Pravidelně proto elektrárnu udržujeme v odpovídající kondici a výměnou rychlouzávěru jsme navázali na opravy strojních i technologických prvků elektrárny v předchozích letech. Při celé akci, kdy kvůli zajištění přístupu specialistů hluboko k rychlouzávěru bylo nutné snížit hladinu v přehradě, jsme postupovali v koordinaci s vlastníkem vodního díla, společností Povodí Vltavy, i s Krajským úřadem Plzeňského kraje. V rámci nápravných opatření při snižování hladiny jsme např. financovali sběr chráněných živočichů na březích přehrady,“ říká Róbert Heczko, ředitel Vodních elektráren ČEZ.
„Na Kaplanovu turbínou se za plného provozu řítí každou vteřinu 13 kubíků vody. Takovou vodní masu umí rychle a účinně zastavit jen skutečně těžký blok rychlouzávěru. Aby ten současný stále splňoval vysoké nároky na bezpečnost, byl vyzdvižen z vody a přímo tady v hale strojovny ho specializovaná dodavatelská firma za několik týdnů opravila. Kromě toho jsme modernizovali i spodní těsnící práh, na který celá tabule při zavírání dosedá. Opravy a opětovné usazení rychlouzávěru jsme stihli přesně, jak jsme si naplánovali – do konce listopadu,“ doplňuje Jiří Metlický, vedoucí provozu malé vodní elektrárny Hracholusky.
ČEZ pracuje na největší komplexní modernizační akci v historii české hydroenergetiky. Při ní byla za posledních 15 let při nákladech za cca 4,5 miliard korun modernizována soustrojí na více než 20 velkých, malých a přečerpávacích vodních elektrárnách (např. Lipně, Dlouhých stráních, Slapech, Kamýku, Mohelnu, Dalešicích atd.). Opravená vodní soustrojí mají celkový výkon přes 1400 MW, tj. zhruba ¾ výkonu jaderné elektrárny Dukovany. Díky tomu navýší elektrárny svou průměrnou účinnost až o cca 5 %. Další soustrojí v čele s těmi na Orlíku těmito akcemi ještě projdou, a budou tak připravena na bezemisní výrobu ekologicky čisté elektřiny v následujících desítkách let i bezpečné dodávky obnovitelné energie pro budoucí generace. Výhodnost a smysl těchto investic roste i v souvislosti se stále častějšími obdobími sucha a obecně nejistými klimatickými podmínkami posledních let. Díky modernizacím totiž elektrárny vyrobí stejný objem elektřiny z nižšího množství stále vzácnější vody.
Víte, že…