Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
21. 11. 2024
Podle agentury Reuters nové sankce v podstatě vyřazují společnost Gazprombank z bankovního systému USA, zakazují obchodování banky s Američany a zmrazují její aktiva v USA. Ukrajina dlouhodobě vyzývala Spojené státy ke zpřísnění sankcí vůči této bance, kterou firma Gazprom zčásti vlastní.
Slovenské ministerstvo hospodářství uvedlo, že nové sankce vůči společnosti Gazprombank analyzuje a brzy bude znát jejich možné dopady na Slovensko. Slovenská plynárenská společnost SPP má s Gazpromem dlouhodobou smlouvu a pokračuje v nákupech ruského plynu. Možné dopady nových sankcí studuje rovněž maďarské ministerstvo zahraničí. Maďarsko v roce 2021 podepsalo 15letou smlouvu, v rámci které od Gazpromu dostává 4,5 miliardy krychlových metrů plynu ročně, píše Reuters.
Americké ministerstvo financí uvalilo sankce také na 50 menších ruských bank, aby omezilo přístup Ruska k mezinárodnímu finančnímu systému a zabránilo zneužívání tohoto systému k placení za zařízení a technologie, které Rusko potřebuje pro válku na Ukrajině.
"Pro Kreml bude v důsledku tohoto rozsáhlého opatření obtížnější vyhýbat se americkým sankcím a financovat a vybavovat svou armádu," uvedla americká ministryně financí Janet Yellenová. "Budeme pokračovat v rázných krocích proti všem finančním kanálům, které Rusko využívá k podpoře své nezákonné a nevyprovokované válce na Ukrajině," dodala.
Gazprombank podle amerického ministerstva financí funguje jako prostředník při ruských nákupech vojenského vybavení. Ruská vláda banku využívá rovněž k výplatě žoldu vojákům a kompenzací rodinám vojáků, kteří ve válce zemřeli, píše Reuters.