Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

ERÚ: Lidé ušetří za elektřinu a plyn, i když státem určovaná část ceny stoupne

29. 11. 2024

Celkové zlevňování se ale zatím netýká odběratelů, kterým běží dlouhodobá fixace cen energií. Těm naopak výdaje kvůli nárůstu regulované složky mírně vzrostou a avizované snížení cen by se u nich mělo projevit až po vypršení stávajícího kontraktu. Mírná většina odběratelů stále využívá dodávky energií bez závazku, podíl zákazníků s fixací se ovšem postupně zvyšuje.

"Ve změnách regulovaných cen hrají největší roli dva protichůdné vlivy. Příznivě se do regulovaných cen promítá klesající cena elektřiny a plynu na volném trhu, což snižuje některé náklady na provoz soustav. Opačným směrem působí inflace, rostoucí potřeba investic a pokles spotřeby v minulých letech," uvedl Trávníček.

Regulovaná část ceny elektřiny v celorepublikovém průměru pro domácnosti vzroste meziročně o 1,4 procenta, což znamená nárůst asi o 36 Kč za MWh. Pro průmysl naopak regulovaná složka ceny elektřiny klesne, na síti vysokého napětí o 0,8 procenta, tedy asi o 11 Kč za MWh, a na velmi vysokém napětí, které využívají hlavně energeticky náročné provozy, o 3,6 procenta, což činí přes 30 Kč za MWh.

V elektroenergetice se podle Trávníčka pozitivně projevil pokles nákladů na krytí ztrát v síti a také levnější služby výkonové rovnováhy. Negativní vliv naopak má potřeba investic, které souvisí s připojování nových obnovitelných zdrojů a s celkovou transformací tuzemské energetiky. Úhrady podle úřadu zvyšuje také pokles spotřeby.

Výrazněji stoupne, a to u všech odběratelů, regulovaná složka ceny u plynu. Pro domácnosti zhruba o 8,6 procenta, tedy přibližně o 38 korun za spotřebovanou MWh. Pro střední a velké odběratele pak v průměru o 8,2 procenta, což činí 16 korun za MWh.

Zásadní roli v nárůstu regulované ceny plynu hraje podle úřadu velký pokles spotřeby, která se za tři roky snížila téměř o 30 procent. V celé plynárenské síti tak podle úřadu působí tzv. vodárenský efekt, kdy se stejný objem nákladů rozpočítá na menší objem spotřeby. Rovněž v případě plynu mají vliv také investice. Spolu s tím roste i cena za vnitrostátní přepravu plynu. Důvodem je propad mezinárodního tranzitu po ruské invazi na Ukrajinu. Její podíl na celkové ceny plynu je ale podle úřadu méně než jedno procento.

Koncové ceny energií, které odběratelé platí, se skládají z obchodní a regulované složky. Obchodní část tvoří dodavatelé, regulovanou naopak stát prostřednictvím ERÚ. U elektřiny bude regulovaná složka pro domácnosti v příštím roce tvořit více než 45 procent výsledné ceny, u plynu asi 23 procent. U velkých odběratelů bude podíl regulované složky na konečné ceně nižší. Oproti loňsku se podíl státem určované ceny zvýšil. V regulované části ceny jsou zahrnuty především poplatek za přenos a distribuci, u elektřiny také příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

 

Očekávané změny v cenách elektřiny pro domácnosti:

 

2024

2025

Meziroční změna

Regulovaná cena

2733,02 Kč/MWh

2769,96 Kč/MWh

+ 1,4 procenta

Obchodní cena

4055,15 Kč/MWh

3332,06 Kč/MWh

- 17,8 procenta

Celková cena

6788,17 Kč/MWh

6102,03 Kč/MWh

- 10,1 procenta

Zdroj: ERÚ

 

Očekávané změny v cenách plynu pro domácnosti:

 

2024

2025

Meziroční změna

Regulovaná cena

447,14 Kč/MWh

485,42 Kč/MWh

+ 8,6 procenta

Obchodní cena

1853,02 Kč/MWh

1620,05 Kč/MWh

- 12,6 procenta

Celková cena

2300,16 Kč/MWh

2105,47 Kč/MWh

- 8,5 procenta

Zdroj: ERÚ