Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
29. 11. 2024
Doba napouštění závisí na přítocích, hydrologická situace je zatím dobrá. Současný přítok je šest metrů krychlových za vteřinu, dolů z hráze se pouští polovina, takže se vodní dílo plní třemi metry krychlovými za vteřinu. "Největším přítokem je Mže, ale velké povodí má také Úterský potok a dále menší potoky - Žebrácký a Luční," uvedl dispečer. Všechny toky vodohospodáři monitorují.
"Když bude začátek zimy klidný, tak bychom o ty necelé dva metry vystoupali. Pokud se začnou objevovat nepěkné věci typu vánočních oblev a podobných záležitostí, což bylo například loni, tak to napouštění třeba zastavíme. To je operativa, to se nedá říct víc než deset dní dopředu," uvedl Vicenda.
Stejně operativní je letní napouštění, kdy je hladina běžně o šest metrů vyšší proti současnému stavu, vodohospodáři využívají jarní vodu z tání sněhu. "Může být naprosto chudá zima na sníh, a je třeba začít hospodařit s vodou opatrně už na konci ledna. Když jsou velké zásoby ve sněhu, které leží na horách až do března, tak se čeká až na tání," dodal Vicenda.
Poslední fází modernizace vodní elektrárny byla oprava 14tunového rychlouzávěru, který umí v případě nouze za 20 vteřin uzavřít přívod vody k turbíně, na niž padá za plného provozu 13 metrů krychlových vody za vteřinu. ČEZ už povodí oznámil, že potápěči potvrdili kvalitu instalace rychlouzávěru, a tak mohlo začít napouštění. Elektrárna, která pokryje spotřebu 2300 domácností, začne znovu dodávat elektřinu v neděli.
Opravu a související snižování hladiny koordinoval ČEZ s Povodím Vltavy a krajským úřadem. "V rámci nápravných opatření jsme třeba financovali sběr chráněných živočichů na březích přehrady," řekl ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko. Obnažené břehy odhalily šest předválečných vojenských bunkrů a zbytky domů tří obcí, které byly při stavbě vodního díla v letech 1959 až 1964 zatopeny. Bunkry teď po tři měsíce lákaly hodně turistů a zvědavců. Po napuštění přehrady na zimní hladinu už ale nebudou vidět, na opačné straně od hráze, u Butova a Vranova, budou v zimě ještě částečně obnažené. "Ty jsou vidět skoro každou zimu," řekl Vicenda.
Povodí Vltavy dnes na bunkru u Vranova měnilo po 30 letech asi čtyři metry vysokou zrezivělou tyč, značení nebezpečného místa na plavební cestě, za novou nerezovou. Větším lodím, hlavně pravidelné sezonní lince parníku, označuje nebezpečné místo. "Využíváme vypuštěnou přehradu, kdy můžeme dojít ze břehu po dně až k bunkru (zhruba v polovině, asi 50 metrů od břehu). Děláme tam podpěry, které k tyči přivaříme," řekl dělník fotoreportérovi ČTK. I dnes se dopoledne se tam byly na obnažený bunkr podívat desítky lidí.