Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
19. 12. 2024
"Považujeme za předčasné, aby EPH oznamoval ovládnutí Slovenských elektráren. Očekáváme reakci vlády Slovenské republiky, která má na základě memoranda z roku 2015 v rukou předkupní právo na 17 procent akcií, čímž by se podíl Slovenska zvýšil na 51 procent," uvedl expert SaS na energetiku a bývalý státní tajemník (náměstek) na ministerstvu hospodářství Karol Galek.
Zvýšení podílu státu v SE je podle Galeka důležité mimo jiné s ohledem na energetickou bezpečnost Slovenska. Dodal, že podnik vyrábí 75 procent z celkové spotřeby elektřiny v zemi. SE provozují mimo jiné všechny fungující jaderné elektrárny na Slovensku.
Podle slovenského ministerstva hospodářství může stát uplatnit opci na koupi maximálně 17 procent akcií SE do půl roku od vydání kolaudačního rozhodnutí a povolení na provoz třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce (EMO), což se ještě nestalo. Třetí blok této elektrárny je již v provozu. Čtvrtý blok elektrárny ještě není dokončen a zavezení paliva do tohoto bloku je plánováno na příští rok.
EPH na základě uvedené smlouvy s Enelem zcela ovládne společnost Slovak Power Holding (SPH), která vlastní 66 procent akcií SE. EPH koupil padesátiprocentní podíl v SPH od Enelu již v roce 2016. Zaplatil za něj 150 milionů eur (zhruba 3,8 miliardy korun). Pro nabytí zbylých 50 procent se EPH musel zaručit za splacení úvěrů, které společnost Enel poskytla Slovenským elektrárnám. Jejich výše včetně úroků přesáhla ke konci listopadu 1,1 miliardy eur (téměř 28 miliard korun).
"Momentálně probíhající transakce mezi EPH a Enelem ohledně SPH nemá žádný dopad na právo státu navýšit svůj podíl v SE o max. 17 procent, poté, co dojde k vydání konečného povolení pro EMO 3 a 4," uvedl ředitel tiskového odboru ministerstva hospodářství Peter Podstupka.
Místopředseda nejsilnějšího slovenského opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Ivan Štefunko uvedl, že PS pokládá regulační pozici státu za důležitější než samotnou většinovou kontrolu státu v SE. Její dosažení nepokládá za prioritu v době, kdy vláda musí především zastavit nárůst státního dluhu.
"Stoupající vliv Křetínského na Slovensku samozřejmě nepovažujeme za nejideálnější situaci, ale pravdou je, že jeho vliv roste napříč Evropou. Je na vládní sestavě, aby zajistila, že změna vlastníka nedopadne negativně na občany a energetickou bezpečnost země," napsal ČTK Štefunko.
Opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviče očekává, že stát opci na další akcie SE neuplatní. "Pokrytec Robert Fico je známý tím, že něco říká a přesný opak dělá. Jsme přesvědčeni, že byť by bylo správné ve státním a veřejném zájmu uplatnit opci pro získání kontroly ve Slovenských elektrárnách, u Roberta Fica máme jistotu, že udělá opak," napsal ČTK mluvčí hnutí Matúš Bystriansky.