Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
10. 01. 2025
V Kerčském průlivu, kterým vede hlavní námořní trasa pro vývoz ruské ropy a obilí, bouře v polovině prosince poškodila více než 50 let stará plavidla Volgoněfť 212 a Volgoněfť 239. Ta přepravovala dohromady asi 9200 tun ropných látek. Ruské úřady postupně snižovaly odhady, kolik mazutu z lodí vyteklo do moře, na asi 2400 tun. Tanker Volgoněfť 212 se v bouři rozlomil, jeden člen posádky přišel o život. Druhý tanker najel na mělčinu u ruského břehu.
Mazut ze ztroskotaných tankerů znečistil desítky kilometrů pobřeží Krasnodarského kraje na jihu evropského Ruska a anektovaného Krymu. Z pobřeží při záchranných pracích dělníci odvezli více než 139.000 tun z celkem asi 200.000 tun kontaminované půdy.
Havárie tankerů může způsobit jednu z největších ekologických katastrof v Černém moři, varovala mezinárodní organizace na ochranu přírody Greenpeace. První známky katastrofy se minulý týden objevily už i na pobřeží Gruzie v podobě ptáka znečištěného mazutem, napsal dnes server The Moscow Times.
Během čtvrteční porady v Kremlu ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil podle médií nespokojenost se "zjevně nedostatečnou" snahou o minimalizaci škod a vybídl k vyzdvižení obou tankerů, aby se zamezilo dalším únikům ropných látek do moře.