Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
27. 03. 2025
Centrum podpory lokalizace, které je součástí sídla KHNP na pražském Pankráci, bude podle Korejců fungovat jako komunikační a kooperační středisko, jehož hlavním úkolem bude poskytovat českým dodavatelům podporu při přípravě na výběrová řízení, která bude společnost KHNP vypisovat pro jednotlivé subdodávky. Zájemcům by mělo například poskytovat informace o hodnoticích kritériích technologie a kvality nebo podrobnosti k procesu registrace mezi kvalifikované dodavatele. Zároveň bude s předstihem sdílet harmonogramy připravovaných výběrových řízení a informovat o vývoji projektu.
"Očekáváme, že nové centrum významně přispěje k dosažení plánované úrovně zapojení českých firem. Především malým a středním podnikům výrazně usnadní přístup k férovým a transparentním výběrovým řízením, která budeme průběžně vypisovat od letošního roku až do plánovaného dokončení projektu v roce 2039," uvedl prezident a výkonný ředitel společnosti KHNP Ču-Ho-wang.
Otevření centra se zúčastnil také ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN), podle něhož jde o zásadní krok k co největšímu zapojení českých firem do projektu. Zopakoval, že dojednání vysoké účasti tuzemskému průmyslu je nyní jeho hlavní prioritou. "Věřím, že v následujících týdnech dosáhneme dalšího pokroku, například v tom, že plzeňská Škoda Doosan dodá nejen turbínu, ale zastřeší také dodávku celé turbínové haly," řekl ministr.
Centrum bude v provozu každý týden od úterý do čtvrtka. Fungovat má zatím do konce letošního roku. V případě potřeby se jeho provoz prodlouží. Podobná podpůrná centra budou provozovat také konstrukční partneři KHNP – společnosti Daewoo E&C a Doosan Enerbility.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036.
Korejská společnost KHNP loni uspěla v tuzemském jaderném tendru, vláda její nabídku upřednostnila před EDF a Westinghousem. Skupina ČEZ, která má tendr na starosti, nyní s KHNP jedná o finálních smlouvách k projektu. Původně plánované uzavření finálních smluv do konce března se ovšem nestihne. Jedním z důvodů jsou právě pokračující jednání o zapojení českého průmyslu do projektu.
Zástupci českých firem v minulých měsících v této souvislosti uvedli, že dříve proklamované zapojení českého průmyslu ve výši 60 procent na stavbě je ohroženo, protože dosud neexistují žádné závazné dohody dodavatelů s Korejci. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček následně avizoval, že česká vláda bude po korejské společnosti ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň 30procentního podílu českých firem na stavbě. Celkově pak podle něj platí požadavek na zapojení českého průmyslu v 60 procentech projektu.