Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
31. 03. 2025
Rychlá návratnost
První osazení veřejných budov ve městě Krnov by mělo proběhnout už během následujících týdnů. Podle městského energetika Pavla Kotáska jde o administrativní budovu s celoročním provozem ve Vodní ulici, ve které v letních měsících probíhá proces nuceného větrání a chlazení, což představuje vysokou zátěž na spotřebu elektrické energie. Fotovoltaika by mohla ročně ušetřit více než 180 tisíc korun.
„Návratnost investice se pak přesně prokáže při provozu, přičemž uvažovaná je kolem 3,4 roku bez dotace, při jejím získání se pak sníží na polovinu,“ vysvětlil Kotásek. Dále Krnov plánuje osadit úpravnu vody Zlatá Opavice, čistírnu odpadních vod i domov pro seniory.
Ještě do konce roku by tak solární panely mohly být instalovány na úpravnu vody Zlatá Opavice, čistírnu odpadních vod i domov pro seniory. Krnov v budoucnu zvažuje také napojení nabíjecí stanice pro elektromobily městského úřadu.
Nižší spotřeba elektřiny, tepelné energie nebo vody a energetická soběstačnost vybraných objektů, to jsou cíle opatření, která město postupně realizuje na svém majetku. Kromě výměny oken, světelných zdrojů i kotlů, instalace spořičů vody, termostatických ventilů či hlavic u radiátorů nebo zateplování objektů, k nim patří také umísťování fotovoltaických elektráren na budovy v majetku města.
Vsetín zakládá energetické společenství
Energetické společenství – tedy možnost sdílení elektřiny mezi místními výrobci energie z fotovoltaických elektráren a zájemci z řad spotřebitelů zakládá v letošním roce město Vsetín. Na tuto aktivitu se mu podařilo získat dotaci z Národního plánu obnovy ve výši 3 miliony korun.
„Naší hlavní myšlenkou bylo snížit náklady za spotřebu energií v městských budovách. Například městská sportoviště městské lázně a zimní stadion mají velmi vysokou spotřebu energií. Proto jsme se rozhodli budovat postupně na budovách v majetku města fotovoltaické elektrárny. Energetické společenství pak zakládáme pro možnost sdílení přebytků energií mezi jeho členy, tedy místními výrobci a spotřebiteli,“ vysvětlil starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL).
Do právě vznikajícího energetického společenství se zapojují všechny příspěvkové organizace města, po založení se budou moci zapojit také další zájemci z řad veřejnosti a firem. Pomocí společenství plánuje město nastavit mezi jeho členy co nejefektivnější sdílení a dosažení co největších úspor na poplatcích za elektřinu a také energetické soběstačnosti.
„V současné době se nacházejí na městských budovách fotovoltaické elektrárny na škole a školce v Rokytnici. V letošním roce vybudujeme další – na budově městských lázní, v základní škole Ohrada, nová elektrárna vznikla také v rámci vzniku dětské skupiny Domeček v Základní škole Luh. Ve fázi příprav máme ostatní budovy škol a také například Dům kultury, takže jejich počet bude dále narůstat,“ uvedl místostarosta Jiří Růžička (KDU-ČSL).