Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Voda z více než 90 procent studní po povodních nevyhovuje normám, ukázaly testy

31. 03. 2025

"V období od loňského října do ledna 2025 odebírali a testovali zaměstnanci Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě vzorky pitné vody ze studní v domácnostech postižených zářijovou povodní v roce 2024. V Moravskoslezském a Zlínském kraji bylo odebráno téměř 1100 vzorků, v Olomouckém 1020 a v Jihomoravském kraji bylo kontrolováno přes pět desítek studní," řekla.

Mezi nejpostiženější oblasti patřily právě Moravskoslezský a Olomoucký kraj, částečně Zlínský, zlomkově pak Jihomoravský. U mnohých domácností byla studna jediným zdrojem vody.

"Zvolili jsme 13 nejdůležitějších parametrů tak, aby co nejlépe vyhověly dotazu, zda je voda vhodná k pití, či nikoli. Mezi obce s největším počtem otestovaných studní patřily Město Albrechtice, Heřmanovice, Čaková, Karlovice, Holčovice, Hošťálkovy, Nové Heřminovy, Mikulovice, Loučná, Písečná a Bělá. V těchto obcích bylo testováno i přes 100 studní," řekla Lucie Hellebrandová z Centra hygienických laboratoří Zdravotního ústavu Ostrava.

V Moravskoslezském kraji podle ní nevyhovělo v některém z daných parametrů 80 procent vzorků, v Olomouckém kraji až 92 procent vzorků. V drtivé většině případů nebyly dodrženy mikrobiologické parametry, někdy byla voda zakalená a nevyhověla v parametru dusičnany, zákal a pach.

Pracovníci ústavu pak lidem radili, aby studny opět vyčistili až na kačírek a provedli její sanaci. Pak by si měli opět objednat rozbor vody, který už ale nebude hradit stát. Výjimkou je Olomoucký kraj. Tamní hejtmanství obyvatelům hned po skončení první vlny vzorkování zaplatilo opakované odběry tam, kde první výsledky dopadly špatně.