Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
06. 04. 2025
Měníme se! „Jsme tady, abychom naslouchali potřebám českého byznysu, a celý Clean Industrial Deal je zaměřený na zvýšení konkurenceschopnosti. To je velký posun od minulé komise. Chceme slyšet, s čím se potýkáte, a komise také připravila 100 miliard eur na dekarbonizace podniků,“ uvedla Petra Němečková z kabinetu Teresy Riberové.
Vnitřní trh je klíč. „Pokud by se nám opravdu podařilo dokončit integraci vnitřního trhu Evropské unie, byl by to vlastně ten nejlepší impulz pro růst ekonomiky a také konkurence. Stojíme proti Číně a USA, které opravdu mají jednotné trhy, zatímco ten náš je přes všechny deklarace pořád hodně rozdrobený. Co dalšího mi vadí? Opatření a legislativy vycházející z Bruselu jsou často protichůdné, každá země si směrnice vykládá jinak. Na druhou stranu je fakt, že i byznys by měl udělat vstřícné kroky hlavně v zapojení do vytváření budoucích návrhů a norem. Češi a vůbec východní Evropa nejsou v Bruselu moc slyšet,“ uvedl Martin Vohánka, šéf a zakladatel společnosti Eurowag.
Všechno nám trvá. „Když se Stéphane Séjourné stal eurokomisařem, obratem začal mít pocit, že nám jde vše velmi pomalu. Snažíme se to měnit, snaha komise poslouchat a reagovat se zvyšuje. Připravujeme strategii na podporu inovací, protože se stárnutím evropské populace bude produktivita jedním z mála faktorů, na který se budeme moct spolehnout. A hlavním motorem růstu produktivity jsou inovace,“ uvedl Alexandr Hobza, ekonomický expert v kabinetu Stéphana Séjourného.
Green Deal není hlavní problém. „Vidíme reformní étos od nové komise, ale měl přijít dříve. Kdyby se cíle Clean Industrial Dealu zveřejnily před několika lety, tak průmysl tleská. Jenže je pozdě a už zase pouze reagujeme na vývoj ve světě. Green Deal není největší problém Evropské unie – je to obrana, absence jednotného trhu a absence kapitálového trhu,“ uvedl Petr Jonák, člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy.
Jednotný kapitálový trh. „Firmy by měly mít poptávku po aplikovaném výzkumu, veřejné výdaje na výzkum a inovace jsou sice v Česku na průměru, ale za nimi hodně zaostávají soukromé investice do těchto dvou oblastí. Zásadní pro rozvoj Evropy je zavedení jednotného kapitálového trhu, přes který by se mohly financovat evropské firmy,“ uvedla ekonomka Jana Matesová, která dříve zastupovala Česko u Světové banky.