Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
08. 04. 2025
Poblíž obce v severovýchodním cípu země několik desítek kilometrů jihovýchodně od Bratislavy skončilo pod zemí až několik tisíc kusů dobytka kvůli obavě z prudce infekční choroby, která se objevila v Maďarsku a na Slovensku. Někteří lidé z okolí však mají obavy, že těla poraženého dobytka jsou zakopaná příliš mělko a mohou ohrozit zdroje pitné vody.
"Všeobecně se mluví o tom, že metr až metr a půl nad posledním zvířetem má být zemina, aby to nebylo jako na těch záběrech z Maďarska, že to bublá jako sopka. Určitě se tam dává dezinfekční prostředek, většinou se dává hašené vápno," řekl webu Noviny.sk bývalý ředitel slovenské veterinární správy Jozef Bíreš.
Starostové slovenských příhraničních obcí podle médií žádají, aby se pravidelně odebíraly a vyhodnocovaly vzorky pitné vody. Někteří obyvatelé si rozbory budou dělat na vlastní náklady.
Jeden z obyvatel dotčené maďarské obce László Nyul publikoval na svém facebooku video z místa, kde těžká technika zahrabala poražená zvířata. Okolí podle něho hrozí ekologická katastrofa a Nyul se kvůli tomu chce obrátit na soudy.
Slovensko ode dneška obnovuje kvůli nákaze kontroly na hranicích s Maďarskem a Rakouskem, které potrvají do 7. května. Slovensko dosud potvrdilo šest ohnisek vysoce nakažlivého onemocnění skotu a jiných zvířat, které bylo do země podle Bratislavy zavlečeno z Maďarska. Maďarsko zjistilo slintavku a kulhavku také v jednom z chovů u svých hranic s Rakouskem.