Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
09. 04. 2025
"Vycházíme z toho, že zařizujeme náhradní zásobování vodou za zdroje, které měli lidé původně vlastní, většinou studny nebo vrty, a vzhledem k tomu, jak spodní voda klesala, tak v těch studnách už vodu nemají. Nechceme, aby lidé nesli náklady na náhradní zásobování sami, tak jsme hledali způsob, jak jim domovní přípojky zaplatit," doplnil Půta.
Podpora půjde podle hejtmana městům Hrádek nad Nisou a Chrastava, která přípojky vybudují a lidem je pak převedou. "Týkat se to bude nejenom stojících nemovitosti, ale i nemovitostí, které k nějakému rozhodnému datu mají potřebné stavební povolení. Ti, kteří ho nemají, se potom k tomu vodovodu už budou muset připojit v budoucnosti za vlastní peníze," řekl Půta. Někde by ale byla přípojka příliš nákladná, tam kraj řeší, jak podpořit nový vrt nebo prohloubení studny, které vyjde levněji než třeba kilometr potrubí.
Fond Turów vznikl na základě česko-polské dohody o řešení dopadů těžby uhlí v polském dole Turów u hranic s Českem. Na kompenzacích škod vyplatily proto před třemi lety České republice Polsko a firma PGE, které důl a sousední elektrárna patří, 45 milionů eur (zhruba 1,13 mld. Kč). Z toho 35 milionů eur (880 mil. Kč) šlo na transparentní účet Fondu Turów, který spravuje Liberecký kraj. Aktuálně je na něm i s úroky téměř 762 milionů korun. Podporu přípojek z fondu chce Půta projednat i s polskou stranou.
Peníze z fondu jsou určené na projekty, které zajistí obyvatelům v příhraničních oblastech Libereckého kraje pitnou vodu, o niž kvůli těžbě přišli. Největším projektem jsou zatím nová úpravna vody v Machníně a navazující přivaděč, které buduje Severočeská vodárenská společnost (SVS). Obě stavby přijdou dohromady bez DPH na 470 milionů korun, kromě dotace z Fondu Turów se na financování projektu podílí také Operační program Životní prostředí.
Nová úpravna a navazující přivaděč by měly zajistit dostatek pitné vody pro zhruba 30.000 obyvatel v oblasti Hrádku nad Nisou a Chrastavy, práce podle generálního ředitele SVS Bronislava Špičáka postupují rychleji, než se čekalo. Úpravna tak bude hotová už letos v létě a na podzim bude možné spustit zkušební provoz. Z poloviny hotový je už také bezmála 12 kilometrů dlouhý přivaděč, kompletní by měl být v závěru příštího roku.
Nové vodovody za zhruba 200 milionů staví Hrádek nad Nisou a nedaleká Chrastava. Rychleji postupují podle hrádeckého starosty Pavla Farského (Hrádek potřebuje změny!) i práce v oblasti Václavic. "Když to všechno dobře půjde, tak skončíme letos na podzim. Díky tomu, že jsme mohli změnit některé technologie z výkopových na bezvýkopové, tak jsme nemuseli narušovat tolik komunikací a je to rychlejší," dodal Farský.