Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

iRozhlas: Solární firmě, která dluží státu 43 milionů Kč, soud zamítl insolvenci

11. 04. 2025

Nyní na sebe společnost, v jejímž čele už nestojí původní majitelé Václav Šindelář a Pavel Novák, podala insolvenční návrh. Advokátka Hedvika Hartmanová, která za společnost návrh podala, sečetla dluh společnosti na 230 milionů korun. Firma ale nemá z čeho splácet, protože po rozsudku soudu přišla o původní energetickou licenci z roku 2010. Právě ta jim zajišťovala i na nadcházející dekádu garantovanou výkupní cenu elektřiny.

Krajský soud v Brně ale insolvenční návrh obratem odmítl. "Z podaného insolvenčního návrhu nelze dovodit, zda se dlužník nachází v úpadku ve smyslu insolvenčního zákona. Dlužník v návrhu nezaměnitelně neidentifikoval ani jednoho svého věřitele, toliko vyčíslil odhadovanou celkovou výši svých závazků (cca 230 000 000 korun) a uvedl výši některých jednotlivých závazků. U žádného ze závazků neuvedl dlužník v rámci návrhu konkrétní datum jeho splatnosti,“ uvedl v usnesení soud.

Jednatelé společnosti Papeno 2 Václav Šindelář a Pavel Novák spolu s revizním technikem zfalšovali v roce 2010 podle rozsudků soudů několik dokumentů. Tvrdili v nich, že je elektrárna již provozuschopná a kompletní, dosáhli tak vyšších výkupních cen, jejichž platnost končila s rokem 2010.

Firma a její společníci se v následujících letech na výhodných garantovaných výkupních cenách neprávem obohatili o 370 milionů korun. Kdyby policie nezasáhla, za dobu 20 let, po kterou měli schválenou licenci, by šlo o 909 milionů.

Soudy následně poslaly jednatele do vězení na 7,5 roku, technika, který zprávy sepsal, na pět let. Propadl jim také majetek, což spolu se zabavenou hotovostí činilo 327 milionů korun, doplatit jim tak zbývalo 43 milionů korun. Zastání nenašli odsouzení ani u Nejvyššího soudu, soudy ze stolu shodily také žádosti o obnovu řízení.