Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
11. 04. 2025
Měření je výsledkem unikátního experimentu v německém Karlsruhe, na němž spolupracuje více než 20 výzkumných institucí ze sedmi zemí. "Nový výsledek potvrzuje vedoucí postavení experimentu KATRIN v oblasti přímého měření hmotnosti neutrin. Již jsme dosáhli limitu, který je čtyřikrát menší než u předchozí generace experimentů," uvedla Kathrin Valeriusová z Technologického institutu (KIT) v Karlsruhe.
Experiment k určení hmotnosti neutrina využívá sledování beta rozpadu tritia – nestabilního izotopu vodíku. Klíčový přínos českých vědců z Ústavu jaderné fyziky AV ČR představuje vyvinutí plynného zdroje monoenergetických elektronů na bázi radioaktivního rozpadu jednoho z izotopů kryptonu. "Dlouholeté zkušenosti s přípravou radionuklidů, separačními metodami a automatizací procesů nám umožnily bezpečně připravit unikátní kryptonový zdroj požadovaných vlastností," doplnil vedoucí Oddělení radiofarmak Ústavu jaderné fyziky AV ČR Ondřej Lebeda.
Neutrina podle vědců ve vesmíru ovlivňují vznik velkorozměrových struktur galaxií, zatímco ve fyzice elementárních částic slouží jejich nepatrná, ale nenulová hmotnost jako indikátor dříve neznámých fyzikálních procesů. Fyzici se pokoušejí experimentálně zjistit hmotnost neutrina desítky let, v roce 1948 byl horní limit stanoven na 5000 elektronvoltů, což je hodnota 11.000krát vyšší než právě publikovaný výsledek KATRIN.