Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

VAK Náchod loni zvedl zisk o 14 procent na 17,4 mil. Kč, hodlá je investovat

21. 04. 2025

Loni vodárny zvýšily investice o dvě třetiny na 195 milionů korun z předloňských 116 milionů. Z toho 76 milionů korun bylo z dotačních zdrojů. Investice vodáren směřují především do finančně náročné rekonstrukce náchodské části Vodárenské soustavy východní Čechy, která propojuje vodárenské sítě Náchodska, Hradecka, Pardubicka a Chrudimska.

Při druhé etapě rekonstrukce vodárenské soustavy Náchodští pracovali na stavbě vodovodního přivaděče od zdroje v Bezděkově nad Metují do vodojemu Vysoká Srbská. Součástí stavby bylo i zdvojnásobení kapacity vodojemu na 3000 metrů krychlových. "Rekonstrukcí vodojemu Chvalkovice-Výhled jsme odstranili dlouholeté problémy v tomto území s kvalitou a množstvím dodávané pitné vody," uvedl Tér k další důležité stavbě.

Tržby vodáren loni vzrostly o 11 procent na 331 milionů korun. Objem prodané vody firma loni mírně zvýšila na 3,4 milionu metrů krychlových, o více než desetinu se zvedl objem stočného. Vodárny mají 143 zaměstnanců, jejichž průměrná mzda loni vzrostla o 7,8 procenta na 49.425 korun.

Od letošního 1. ledna vodné a stočné na Náchodsku nezdražilo a zůstalo na loňských 110 korunách za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Zachování ceny umožnilo zlevnění energií, udržení prodeje vody, zvýšení výnosů z prodeje materiálu a služeb a celkové dobré hospodaření vodáren, uvedl místopředseda představenstva vodáren a starosta Náchoda Jan Birke (SOCDEM).

Hlavními vlastníky VAK Náchod jsou města a obce s celkovým podílem asi 90 procent. Jsou jimi Náchod, Nové Město nad Metují, Broumov, Hronov a Teplice nad Metují.

ry dr