Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
06. 05. 2025
Soud předběžným opatřením zablokoval podpis smlouvy mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru korejskou KHNP. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něho byl tendr v pořádku. Proti předběžnému opatření je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
"Varovali jsme vládu, že nesmí šít kontrakt padesátiletí horkou jehlou. Vše jsme jim k Dukovanům připravili, ale podcenili to, a to jak z pohledu účasti českého průmyslu, tak s ohledem na možné komplikace ze strany EDF. Ještě před pár dny jsem vládu varoval, ať to nyní nepodepisují, že je tam riziko. Vláda to opět ignorovala, hrála pouze o politické body, obětovala české podniky a hrála vabank. Výsledek vidíme," uvedl Havlíček.
Předseda poslanců SPD Radim Fiala uvedl, že verdikt může prodloužit celou zakázku, přitom Česko jadernou energetiku nutně potřebuje. "Čím dřív začneme stavět, čím dřív budou hotové nové dva bloky, tím dřív budeme energeticky bezpečnější v České republice. Takže každá taková věc samozřejmě je problém, ale nezbývá nic jiného než vyčkat na rozhodnutí soudu," řekl. Vybídl ke krokům, které umožní v celém procesu přípravy co nejdříve zase pokračovat. Z toho, že vláda napevno počítala se středečním podpisem smlouvy, usuzuje, že kabinet nynější vývoj neočekával.
Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že by vláda měla nechat udělat právní audit, který by analyzoval postup při zadávání veřejné zakázky. "A pokud skutečně došlo k pochybení, tak by měla vyvodit důsledky," uvedl.
Zablokování finálního podpisu smlouvy k dostavbě Dukovan soudem jen ilustruje skutečnost, že největší rizika realizace projektu jsou skryta v detailu, sdělil ČTK předseda Pirátů Zdeněk Hřib. "Ať už hovoříme o samotném fungování ÚOHS nebo zákulisních bitvách velkých hráčů na trhu o zakázky. Vládě mohu vzkázat pouze 'vítejte do klubu'. Bleskurychlé řešení ÚOHS u tohoto tendru bylo platné, jak mrtvému zimník," dodal Hřib.
Člen sněmovního podvýboru pro energetiku Kubíček novinářům řekl, že tlak EDF byl velký. Už k předběžnému opatření podle něj musely vést soud relevantní a silné argumenty. "Kdyby neměl takovéto argumenty, tak jednoznačně tu žalobu shodí ze stolu. Takže určitě nalezl v tom výkladu francouzské strany správné a oprávněné stížnosti," míní.
Verdikt pokládá Kubíček za nepříjemnou zprávu pro Česko, protože bude znamenat určité zpoždění. "Bude záležet na té době, jak se to potáhne u soudu. Pokud se to bude týkat týdnů, dá se to dohnat. Pokud by se to týkalo delšího časového období, už by to bylo na pováženou," uvedl. Rozhodnutí soudu je ale třeba respektovat. Nechtěl spekulovat, jestli je situace výsledkem něčího pochybení.