Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
06. 05. 2025
Brněnský soud dnes rozhodl na návrh francouzské společnosti EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něj byl tendr v pořádku. Společnost EDU II, kterou z 80 procent vlastní stát a z 20 procent společnost ČEZ, plánovala podpis smlouvy na středu. Dnešní opatření soudu tak podpis dohody odkládá. O žalobě EDF zatím soud nerozhodl. Kasační stížnost proti předběžnému opatření soudu může podat zadavatel zakázky, kterým je společnost EDU II.
"Až dostaneme a seznámíme se s písemným rozhodnutím soudu, zatím máme nestandardně jen tiskovou zprávu," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž na dotaz, zda společnost podá kasační stížnost. "Pak pravděpodobně podáme kasační stížnost," dodal.
Společnost EDU II už dříve k dnešnímu opatření soudu uvedla, že ho respektuje. Zároveň ale doufá v co nejrychlejší rozhodnutí, protože dopady na veřejný zájem k zajištění dostatku elektřiny v zemi mohou být velmi závažné.
Firma už ráno vyzvala společnost EDF ke zveřejnění její nabídky na stavbu jaderných bloků v Dukovanech. Trvá na tom, že vybraná nabídka korejské KHNP byla ve všech ohledech lepší. Zároveň také varovala, že v případě, že soud vyhodnotí žalobu Francouzů jako bezdůvodnou, bude česká firma vymáhat po EDF škodu. Francouzská firma to nekomentovala.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. EDF i Westinghouse tendr napadly u antimonopolního úřadu, který se jím zabýval několik měsíců. Nakonec námitky zamítl, předseda Petr Mlsna pak 24. dubna zamítl i rozklad firem.
sip rot