Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Horní nádrž Dlouhých strání dostane speciální nátěr, ochrání před UV paprsky

17. 05. 2025

Dvoumilimetrová vrstva mastixu neboli ochranného asfaltového nátěru asfaltobetonového těsnění vodních nádrží odráží tepelnou energii ze slunce a tím zvyšuje UV ochranu nádrže před slunečními paprsky.

Proces zajistí speciální stroj zavěšený na lanech navijáku, který bude popojíždět po komunikaci na koruně horní nádrže a nanášet nátěr odspodu ze dna nádrže směrem k její koruně. Obstarávat ho bude desítka specialistů z firmy ze Zlatých Hor, která zakázku vyhrála. "Nanášení mastixu na asfaltobeton zajistí trysky, které budou hmotu stříkat na gumovou přítlačnou lištu finišeru. Ta ji rovnoměrně rozprostře na těsnění svahů," uvedl šéf elektrárny Ludvík Štrobl. Podotkl, že v místech, kde se bude aktuálně naviják vyskytovat, musejí turisté počítat s omezením pohybu kolem nádrže.

Horní nádrž Dlouhých strání se při pravidelných odstávkách vypouští téměř každoročně, což energetikům umožňuje průběžně opravovat drobné průsaky. Naopak mastix se na boční stěny nádrže dosud nanášel jen třikrát, naposledy v letech 2017 až 2019. "Při péči o Dlouhé stráně nechceme nic zanedbat. Jsme si vědomi toho, že význam elektrárny pro českou energetiku rok od roku roste, zejména s potřebou zajistit rovnováhu v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou z obnovitelných zdrojů," doplnil ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. Má také certifikace na službu black start, regulaci napětí, stále větší význam elektrárny však spočívá ve stabilizaci soustavy, v níž roste podíl obnovitelných zdrojů energie. Elektrárna byla zprovozněna v roce 1996.

Do modernizace elektrárny skupina ČEZ investuje pravidelně. Například v roce 2023 investovala do zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti provozu 111 milionů korun, v roce 2022 to bylo 60 milionů korun. V roce 2021 energetici zvýšili provozní hladinu horní nádrže o 70 centimetrů, což umožňuje v jednom výrobním cyklu uložit přibližně o šest procent elektřiny více než dříve. Rekordní investice let 2024 a 2025 přesáhnou 800 milionů korun.