Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

SUAS Construction rozvíjí stavební a projekční aktivity i přes problémy na trhu

17. 05. 2025

Společnost Baustav v rámci SUAS Construction úspěšně realizuje zejména privátní investiční projekty, zatímco SUAS Stavební, která původně vznikla pro interní potřeby skupiny, proniká i na externí trh. Důležitou součástí strategie je i obchodování s vedlejšími energetickými produkty prostřednictvím dceřiné společnosti SUAS Pro, která dodává žádané materiály jako popílky a sádrovce pro výrobu sádrokartonů, cementu a betonu.

Podle předběžných údajů skupiny SUAS se Baustavu v posledních dvou letech dařilo, v roce 2023 měla firma obrat přes 582 milionů korun, zisk před zdaněním zvýšila z 20 milionů korun na 38,4 milionu korun. Loni i přes výrazný pokles obratu na 390 milionů korun dosáhla firma zisku 22,1 milionu korun.

SUAS PRO s obratem 36 milionů korun vytvořila 5,8 milionu korun zisku. SUAS Stavební sice loni snížila obrat na 143 milionů korun, ale zvýšila podíl zakázek mimo skupinu. Loni skončila se ziskem 3,6 milionu korun (předloni to bylo 19,9 milionu Kč).

"Rozvíjíme také SUAS Lindner, která se specializuje na zpracování energosádrovce na čistou sádru," uvedl Borýsek. Firma loni skončila poprvé v kladných číslech. Do ztráty se SUAS Lindner dostala v důsledku energetické krize. "V roce 2024 jsme provedli změnu palivového mixu a spolu s německým partnerem jsme optimalizovali byznys model. V roce 2024 už jsme v zisku 0,2 milionu korun a předpokládáme, že tak to bude i do budoucna," uvedl.

Zisková je projekční kancelář Porticus, která při obratu 14 milionů korun vytvořila zisk 0,7 milionu korun. Propojení společnosti Porticus a SUDOP Praha, která je významným středoevropským hráčem v oblasti projektování, považuje Borýsek za strategický úspěch."Toto partnerství nám umožňuje začít řešit dopravní stavby a infrastrukturu s využitím inovativních přístupů včetně digitalizace procesů," dodal.

Tyto rozvojové kroky přicházejí v době, kdy stavební sektor čelí značným obtížím. Stavebnictví v České republice podle Borýska, který je i členem představenstva Svazu podnikatelů ve stavebnictví, kopíruje nepříznivý vývoj v celé Evropě. Problémy začaly eskalovat s energetickou krizí, která způsobila prudké výkyvy cen a nedostatek materiálů. "Důsledkem je, že firmy přestaly investovat, což krizi dále prohlubuje,“ vysvětlil.

Z celkových investic ve stavebnictví, které dosahují běžně přibližně 700 miliard korun, připadá za normálních okolností polovina na veřejný sektor a polovina na firemní investice. Bytová výstavba prakticky ustala, ačkoli stát, města a obce investují do dopravní a energetické infrastruktury, přičemž asi 90 procent staveb podle Borýska využívá evropské nebo národní dotace.

Skupina SUAS GROUP se zároveň vyrovnává s dopady energetické koncepce Evropské unie, která se zaměřuje na odklon od fosilních paliv, takzvaný Green Deal, v energetickém sektoru. S plánovaným ukončením těžby uhlí v roce 2030 připravuje rozvojové projekty ve výrobě elektřiny, teplárenství a developmentu. Situaci navíc komplikuje nepovedená digitalizace stavebního řízení v Česku a nejasnosti ohledně nové legislativy.