Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Vlček se s eurokomisařem Séjourném dohodl na konzultacích k dohodě na Dukovany

20. 05. 2025

Tendr na stavbu bloků vyhrála jihokorejská společnost KHNP, Krajský soud v Brně ale předběžným opatřením zablokoval podpis dohody o stavbě. O předběžné opatření požádala francouzská společnost EDF, která v tendru neuspěla a následně její výhrady vůči tendru odmítl i antimonopolní úřad. EDF zároveň u Evropské u komise žádá přezkoumání, zda KHNP nečerpá nepovolené státní subvence.

Hlavním výsledkem dnešního Vlčkova jednání s francouzským eurokomisařem byla dohoda o expertních konzultacích k připravované smlouvě. Povede je generální ředitel unijního Generálního ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé a střední podniky. Účastnit se jich budou také zástupci českého MPO a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

"Naše jednání bylo konstruktivní. Shodli jsme se, že musíme jednat rychle a že politickým diskusím budou vždy předcházet ty expertní. MPO poskytne i nadále Evropské komisi maximální součinnosti pro to, aby projekt pokračoval dále a byly vyjasněny všechny otázky," uvedl český ministr.

Ještě předtím Vlček hovořil o tendru na dostavbu Dukovan a výběru preferovaného uchazeče také s francouzským ministrem energetiky Ferraccim. Podle MPO český ministr v hovoru zdůraznil své obavy z narušení českých národních zájmů. "Zároveň jsem zdůraznil, že energetická bezpečnost má být na prvním místě a že realizace největšího projektu v historii Česka je v zájmu celé Evropské unie," podotkl Vlček.

V diskusi s francouzským ministrem Vlček také podle ministerstva připomněl, že Evropská komise už v letech 2021 a 2022 posoudila tuzemský jaderný tendr při notifikačním procesu veřejné podpory pro pátý blok, a to včetně jeho specifického režimu.

Eurokomisař Séjourné v minulých týdnech odeslal českému ministrovi dopis, v němž Česko žádal o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v Dukovanech kvůli obavám v souvislosti s nařízením o zahraničních subvencích, které se týkají KHNP. Podle české vlády ovšem nešlo o právně závazný dopis, což následně potvrdil i mluvčí Evropské komise Thomas Regnier.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče - Westinghouse - vyřadila ze soutěže už dříve. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.

sip snm