Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Soud dnes vynese rozsudek ve sporu EDF proti rozhodnutí ÚOHS o jaderném tendru

25. 06. 2025

Smlouvu státu na výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech s korejskou firmou KHNP rozhodnutí Krajského soudu v Brně neovlivní. Pokud by ale EDF zvítězila a ÚOHS i soudy by uznaly, že v tendru byly chyby, mohla by po zadavateli zakázky žádat odškodné.

Projednávání se vedle právníků žalující EDF a žalovaného ÚOHS účastní právní zástupci zadavatele zakázky, tedy firmy Elektrárna Dukovany II (EDU II), a vítěze tendru, korejské KHNP.

Antimonopolní úřad uvedl, že podle zákona nelze podat námitky proti konkrétnímu postupu zadavatele v rámci zadávání veřejné zakázky mimo zadávací řízení. EDU II v tomto případě postupoval na základě bezpečnostní výjimky, soudce proto vyzval účastníky řízení, aby svou argumentaci směřovali k tomuto tématu, nikoli k samotným podmínkám tendru.

Právní zástupce EDF Michal Sylla dnes před soudem zdůraznil, že je to největší zakázka v Česku, přesto její podmínky podle ÚOHS nemohou být z hlediska transparentnosti posuzovány. Právník ÚOHS Vojtěch Vávra hovořil o smyslu výjimek a pravidlech pro podávání námitek.

Ač účastníci řízení pro dnešní jednání navrhli řadu listinných důkazů, žádné z nich ale nakonec u soudu nezazněly, protože se buďto byly už součástí spisu, vztahovaly se ke zrušenému předběžnému opatření, nebo se nevztahovaly k podstatě dnešního sporu. Poté zazněly závěrečné řeči zúčastněných stran a předseda senátu jednání přerušil, poté soud vynese rozsudek.

Antimonopolní úřad se zakázkou zabýval několik měsíců, námitky proti výběru konkurenční firmy v soutěži podali oba neúspěšní uchazeči, tedy EDF a americký Westinghouse. Zpochybňovali oprávnění korejské firmy používat nabízenou technologii a transparentnost řízení. Francouzská firma uváděla, že byla porušena nařízení o zahraničních subvencích, obě firmy také označily za nezákonný postup zadavatele, který podle nich mimo jiné nedodržel základní zásady zadávání veřejných zakázek zejména v souvislosti s výběrem preferovaného dodavatele. ÚOHS námitky zamítl.

První blok v Dukovanech by měl být hotový v roce 2036. Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech při současných cenách činí 407 miliard korun.