Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
01. 07. 2025
"Jsme blízko k tomu, abychom řekli, zda se umíme, nebo neumíme dohodnout. Pokud se umíme dohodnout, tak pak to bude dlouhý proces, to musí jít do parlamentu," uvedl Taraba k jednáním s Budapeští. Bližší informace o postoji Slovenska odmítl sdělit.
Pokud se Slovensko s Maďarskem nedohodne, bude podle Taraby v případu opět rozhodovat mezinárodní soud. Ten už v roce 1997 dal ve většině bodů za pravdu Slovensku, s výjimkou spuštění vodního díla pouze na slovenském území. Oba státy se o naplnění tohoto rozsudku zatím nedohodly.
Minulý týden Taraba tvrdil, že podle původní smlouvy má Maďarsko dostávat polovinu elektřiny z Gabčíkova zdarma. To popřeli slovenští opoziční politici, kteří tvrdili, že Taraba v případu obhajuje zájmy Maďarska. Elektrárnu v Gabčíkovu provozuje slovenský státní podnik Vodohospodárska výstavba.
Dohodu o projektu Gabčíkovo-Nagymaros uzavřely v roce 1977 tehdejší Československo s Maďarskem. V roce 1989 pak maďarská strana práce jednostranně zastavila a později od smlouvy odstoupila. Československo na to zareagovalo pokračováním prací pouze na svém území v náhradní variantě. Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu v uvedeném rozhodnutí také potvrdil platnost smlouvy z roku 1977, v níž se Maďarsko zavázalo postavit dolní stupeň soustavy Nagymaros.