Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Súdánská oblast bohatá na ropu se stala novým bojištěm mezi armádou a RSF

23. 07. 2025

"Kdokoliv ovládá Kordofán, kontroluje také súdánské zásoby ropy, a tím i značnou část země," řekl BBC analytik Amír Amín z poradenské společnosti Oasis Policy Advisory. Oblast je rovněž důležitá pro sousední Jižní Súdán, jelikož právě přes toto území vyváží svou ropu. Juba tak má podle BBC zájem na tom, aby Kordofán zůstal stabilní.

Od června se však na tomto území, kde se nyní rozkládají státy Severní, Jižní a Západní Kordofán a kde žije zhruba osmi milionů lidí, zintenzivnily boje. Armáda se totiž snaží získat zpět kontrolu nad těmito třemi státy, které jsou doposud z velké části pod správou RSF.

Generál súdánské armády Abdal Fattáh Burhán a velitel RSF Muhammad Hamdán Dagalo v zemi v roce 2021 společně provedli vojenský převrat, ale později se rozešli kvůli neshodám ohledně rozdělení moci. Spor v dubnu 2023 přerostl v otevřený ozbrojený střet.

Armáda v posledních měsících vede úspěšnou ofenzívu, díky níž opět ovládla hlavní město Chartúm a jihovýchodní stát Gezíra, kde se soustředí hlavní zemědělská produkce země. Přesto podle organizace International Crisis Group není cílem armády porazit RSF v Kordofánu; vojáci chtějí rebely zahnat až do západní oblasti Dárfúr, které je považováno za základnu RSF. Tak bude armáda moci proniknout až na toto území. Pro RSF je ale důležité obhájit svou pozici v Kordofánu, i kvůli tomu, že odtud mohou snadněji zasahovat cíle ve vnitru země včetně Chartúmu.

Ředitel z organizace Sudan Transparency and Policy Tracker Sulimán Baldo však pochybuje, že by byla armáda schopna prorazit obrannou linii RSF. Kordofán je totiž domovem arabského nomádského kmene Miseríja, jehož příslušníci bojují právě v řadách RSF. Boj tedy pro ně bude znamenat ochranu jejich vlastních komunit.

Armáda pak proti sobě poštvala mnohé místní, když na začátku tohoto měsíce vedla vzdušné údery na Západní Kordofán včetně jeho správního centra Fúla. Zapříčinila tak smrt více než 20 lidí, mezi nimiž byli i civilisté.

Pokud bombardování Západního Kordofánu nepřestane, RSF zaútočí na ropná pole v Hegligu a zabije místní inženýry, uvedl podle listu Sudan Tribune zástupce RSF v Západním Kordofánu. Naleziště ropy v Hegligu, která leží v blízkosti hranic s Jižním Súdánem, v současnosti kontroluje armáda.

V súdánské válce podle agentury AP dosud zahynuly desítky tisíc civilistů. Podle aktuálních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) muselo od začátku bojů opustit domovy přes 12 milionů obyvatel, což odpovídá zhruba populaci Tuniska nebo Belgie.