Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
19. 01. 2026
Nové podmořské ložisko nazvané Malampaya East 1 bylo objeveno severozápadně od provincie Palawan, asi pět kilometrů východně od hlavního plynového pole Malampaya. Podle odhadů má asi 2,7 miliardy kubických metrů plynu a denně z něj lze vytěžit 1,6 milionu kubických metrů. Takto by po celý rok mohlo být zásobováno více než 5,7 milionu domácností nebo téměř 200.000 škol.
"To posiluje naše domácí dodávky plynu na mnoho let dopředu. Kromě zemního plynu tam je i kondenzát, který je vysoce hodnotným kapalným palivem. V oblasti budou provedeny další testy a vrty, abychom zjistili, zda se tam nachází více potenciálních zdrojů plynu," řekl Marcos mladší, aniž upřesnil, kdy by mohla začít komerční těžba.
Těžba plynu na poli Malampaya začala před více než dvěma desítkami let a závod na výrobu elektřiny tam z plynu vyprodukoval více než 20 procent elektřiny pro Luzon, nejlidnatější ostrovní region na severu Filipín. Prezident v roce 2023 prodloužil smlouvu na průzkum v Malampayi o 15 let, podle odhadů by se ale tamější zásoby plynu měly vyčerpat za několik let, což vyvolává obavy z možné energetické krize.
Plynové pole leží ve výlučné ekonomické zóně Filipín, která se rozkládá v pásu 370 kilometrů od pobřeží a ve které má země výlučná práva na průzkum a využívání zdrojů podle úmluvy OSN o mořském právu z roku 1982. Snahy Manily o průzkum ropy a zemního plynu v jiné pobřežní oblasti, Reed Bank, naopak už roky blokuje Peking, který si nárokuje svrchovanost nad touto oblastí spolu s většinou Jihočínského moře.