Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
10. 04. 2026
Křehké příměří dohodnuté Pákistánem a Čínou se navíc otřásá pod pokračujícími nálety Izraele v Libanonu, při nichž jen ve středu zahynulo 250 lidí. Problémem jsou i nejasnosti, co vlastně Američané Íránu slíbili.
Nejistotě před pátečním začátkem mírových rozhovorů v pákistánském Islámábádu odpovídá i cena ropy. Barel (159 litrů) s dodáním za tři měsíce se během čtvrtka pohyboval mezi 95 a 99 dolary.
Přímo v Hormuzu se toho za 24 hodin od příměří moc nezměnilo. „Fakticky plují pouze plavidla, která už měla průjezd dohodnutý předem. Tedy čínské a saúdské lodě mířící do Pákistánu,“ řekl bezpečnostní analytik Josef Kraus. V Zálivu uvízlo asi 800 plavidel, z toho stovka tankerů. Největší lodě přitom mohou kvůli hloubce plout často jen v úzkém, zhruba dvoukilometrovém pásmu průlivu.
Problém je, že rejdaři nejsou v pozici, aby odmítali požadavek Íránu na placení poplatků za průjezd Hormuzem, jež by u takzvaných supertankerů (VLCC) s objemem dva miliony barelů ropy mohly být podle požadavků Teheránu dva miliony dolarů. Tedy dolar za každý přepravený barel.