Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
31. 05. 2026
Šéf MAAE Rafael Grossi vyjádřil kvůli incidentu znepokojení. "Útočit na jaderné elektrárny znamená zahrávat si s ohněm," uvedl.
Rosatom tvrdí, že dron byl ovládán pomocí optického kabelu, což podle něj vylučuje možnost náhodného zásahu. Dron zasáhl zeď turbínové haly, načež explodoval, řekl novinářům ředitel Rosatomu Alexej Lichačev. K poškození hlavního zařízení podle něj nedošlo. "Dnes jsme opět o krok blíže incidentu, který by měl nejspíš dopad daleko za hranicemi Ruska a Ukrajiny," uvedl.
MAAE dnes podle agentury Reuters uvedla, že její zástupci působící při Záporožské jaderné elektrárně potvrdili, že je zvenku poškozená turbínová hala. Jejich zařízení na místě naměřila normální úroveň radiace.
Ukrajinská armáda podle AP popřela odpovědnost za incident, který označila za další propagandistický trik. Podobně se vyjádřilo ukrajinské ministerstvo zahraničí. "Není jasné, proč by Ukrajina udeřila na vlastní jadernou elektrárnu nacházející se na jejím území, nad nímž se snaží získat suverenitu," uvedlo podle AFP.
Rusy dosazené vedení Záporožské jaderné elektrárny dnes podle ruskojazyčného servisu BBC obvinilo Ukrajinu z dalšího útoku, tentokrát na dopravní oddělení podniku. "V důsledku dnešního útoku bylo zničeno šest autobusů a dvě dodávky," uvedlo vedení. Nikomu se podle něho nic nestalo.
Po zveřejnění těchto informací šéf ukrajinského centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko uvedl, že "Rusové dále chrlí vylhané zprávy o útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu".
Elektrárnu, která je největší svého druhu v Evropě, ruská armáda obsadila na počátku invaze v roce 2022. Všechny její bloky jsou odstavené.
Rusy dosazené vedení elektrárny pravidelně informuje o tom, že Ukrajinci na zařízení či jeho okolí útočí. Například na konci dubna elektrárna uvedla, že ukrajinský bezpilotní letoun zasáhl dopravní oddělení závodu a zabil řidiče.