Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Jedna elektrárna a elektřina pro všechny. Bytové domy se vrhají do sdílení

22. 06. 2026

Bytové domy se pustily do sdílení elektřiny. Rozvoj fotovoltaik na jejich střechách dříve váznul, nyní je společenství vlastníků (SVJ) a bytová družstva poptávají, aby mohly elektřinu samy vyrábět a následně ji rozúčtovat mezi byty, které o ni mají zájem.

Nárůst zájmu o sdílení elektřiny v bytových domech potvrzují jak firmy, tak Elektroenergetické datové centrum (EDC), které sdílení elektřiny zastřešuje. Ke konci dubna eviduje již 1057 bytových domů sdílejících elektřinu. Z celkových 25 721 sdílejících jde sice o pouhá čtyři procenta zúčastněných, ale zároveň jde o druhou nejpočetnější skupinu sdílejících hned po tzv. aktivních zákaznících, kteří si elektřinu mohou posílat z jednoho svého odběrného místa na jiné.