Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Vláda schválila vypořádání kvůli dílu Vlachovice za 705 mil. Kč

15. 04. 2019

Objem nádrže má být přes 29 milionů metrů krychlových a zatopená plocha asi 213 hektarů. Například Brněnská přehrada má objem 17,7 milionu metrů krychlových. Náklady na výstavbu vodního díla Vlachovice jsou odhadovány na 5,36 miliardy Kč, investorem bude státní podnik Povodí Moravy.

"V současné době řešíme připomínková řízení. Na vládu jde návrh usnesení o výkupu pozemků v celkové výši přes 700 milionů korun. Motivační cena 150 korun za metr čtvereční je solidní. Máme schválenu přeložku komunikace III/4942, respektive silnice z Vlachovy Lhoty do Vysokého Pole včetně mostu," řekl ČTK minulý týden náměstek zlínského hejtmana Josef Zicha (STAN). Letos bude podle něj ukončena předprojektová příprava, geologický průzkum a geodetické zaměření. Majetkoprávní vypořádání by mělo být hotové v roce 2023.

Vykupovat se budou pozemky pod vlastní nádrží včetně přímo souvisejících objektů a ploch, pozemky pod komunikací třetí třídy a pod retenčními nádržemi souvisejícími s vodním dílem. Peníze půjdou z převážné části na výkup pozemků, podle dosavadních informací bude třeba zbořit jen několik domů, v některých se navíc nebydlí. Vlastníci domů určených k trvalému bydlení mohou zvolit buď finanční náhradu, nebo náhradní výstavbu.

Podle Zichy se musí vykoupit pozemky o rozloze 394 hektarů. Nachází se tam devět staveb, z nichž tři slouží k trvalému bydlení a zbytek k rekreaci. V přímé blízkosti zatopeného oblastí je dalších 12 budov, z nichž čtyři slouží k trvalému bydlení. "Státní podnik Povodí Moravy již jednal s vlastníky staveb. Návrh motivačních náhrad vychází ze zkušeností z vodních děl Nové Heřminovy a Skalička. Konkrétní výši náhrad bude možné zveřejnit až po konečném projednání a schválení vládou," řekl ČTK Zicha.

Vodní dílo Vlachovice v údolí Vláry má tvořit významný vodní zdroj pro posílení zásobování pitnou vodou na Zlínsku, případně i na Uherskohradišťsku. Nádrž by měla také zajistit lokální protipovodňovou ochranu a zvyšování minimálních průtoků dolního úseku Vláry.

Stát aktuálně řeší stavbu dalších pěti nádrží. Jde o Nové Heřminovy na Bruntálsku, Skaličku na Bečvě, Senomaty se Šanovem ve středních Čechách a Kryry kousek od nich.

Zdroj: ČTK