Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Novinky v plynárenství I/5/2019

16. 05. 2019

2.5. 2019

 • V Rotterdamu by mohlo vyrůst největší evropské Power to Gas zařízení s výkonem 250 MW

Společnosti BP a Nouryon plánují v rotterdamském přístavu výstavbu 250MW zařízení na elektrolýzu vody vyrábějící při použití elektřiny z obnovitelných zdrojů tzv. zelený vodík. Pokud by byl projekt realizován, jednalo by se o největší zařízení svého druhu v Evropě.

3.5. 2019

 • Zisk OMV v prvním čtvrtletí kvůli Libyi klesl o sedm procent

Rakouské ropné a plynárenské skupině OMV klesl v prvním čtvrtletí letošního roku očištěný provozní zisk o sedm procent na 759 milionů eur (19,5 miliardy Kč). Výsledky negativně ovlivnily nepokoje v Libyi, které znemožnily firmě zvýšit těžbu v zemi, vyplývá z dnešního prohlášení.

4.5. 2019

 • Nord Stream 2 požádal o schválení alternativní trasy v dánských teritoriálních vodách

Výstavba plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa pokračuje. V současnosti se řeší třetí alternativní trasa v dánských teritoriálních vodách. Přibližně 4/5 plynu z tohoto plynovodu povede do Česka a pomůže tak udržet měrné náklady na přepravu v příznivé výši i pro české zákazníky.

 • Ukrajina z obav o výsledek jednání s Ruskem navýší zásoby zemního plynu před další zimou

Ukrajinští a evropští obchodníci navyšují zásoby zemního plynu před další zimou. Připravují se na případné narušení dodávek před dalším kolem vyjednávání s Ruskem.

5.5. 2019

 • USA jsou čistým vývozcem plynu již déle než rok, plyn ze země proudil i během letošních hlubokých mrazů

S rostoucí domácí těžbou ve Spojených státech roste i vývoz zemního plynu ze země, který tak v jednotlivých měsících období od loňského do letošního února překonal jeho dovoz. Plyn Spojené státy vyvážely i na začátku letošního roku, kdy zemi zasáhlo extrémně chladné počasí s teplotami hluboko pod bodem mrazu.

 • Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí kvůli průzkumným vrtům v moři

Mezi Kyprem a Tureckem sílí napětí v reakci na to, že Ankara v pátek vyslala několik plavidel k pobřežním vodám řecké části Kypru. Turecko tam chce provádět průzkumné vrty kvůli těžbě plynu a ropy. Krok odsoudilo řecké a kyperské ministerstvo zahraničí i kyperský prezident Nikos Anastasiadis, podle něhož tím Ankara podkopává snahu o obnovení rozhovorů o sjednocení Kypru. Znepokojení vyjádřila v sobotu i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

7.5. 2019

 • Dobrá zpráva pro spotřebitele: cena zemního plynu na burzách klesá

Mírná zima a rostoucí konkurence dodavatelů na evropském trhu. To jsou hlavní důvody, proč cena zemního plynu na evropských burzách v posledních měsících klesá. To je dobrá zpráva i pro české domácnosti a firemní zákazníky. Na rozdíl od elektřiny, benzinu či nafty není ke zvyšování cen plynu žádný racionální důvod.

9.5. 2019

 • Riziko neúspěchu vyjednávání o přepravě plynu přes Ukrajinu po roce 2019 roste

Vyjednávání o budoucí přepravě plynu přes Ukrajinu po letošním roce zatěžují politické faktory, které zvyšují riziko, že dohoda nakonec nebude uzavřena před koncem tohoto roku. Podle studie Oxford institute for energy studies pak po roce 2022 po takové přepravě ani nebude významná poptávka.

 • Shell chce v Brazílii investovat dvě miliardy dolarů ročně

Britsko-nizozemská ropná a plynárenská společnost Royal Dutch Shell hodlá v Brazílii do roku 2025 investovat ročně dvě miliardy dolarů (téměř 46 miliard Kč). V rozhovoru s brazilským listem Valor Económico to uvedl šéf podniku Ben van Beurden.

11.5. 2019

 • Dovoz amerického zkapalněného plynu do Evropy rapidně roste

Koncem srpna minulého roku navštívili Spojené státy americké obchodní zástupci Evropské unie. Jejich hlavním cílem bylo navázat na energetickou dohodu, kterou mezi sebou započali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump při svém setkání 25. července 2018. Od té doby se dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy téměř čtyřnásobně zvýšil.

15.5. 2019

 • Aktuální chladné počasí zvyšuje spotřebu plynu i elektřiny v ČR

Aktuální chladné a deštivé počasí, které se v posledních dnech objevilo v České republice, zvyšuje tuzemskou spotřebu plynu i elektřiny. Vyplývá to z vyjádření distributorů, které ČTK oslovila. Podle mluvčího společnosti innogy Martina Chalupského je konkrétně spotřeba zemního plynu nyní v porovnání s první polovinou loňského května vyšší téměř o 60 procent.

 • Senátoři USA Cruz a Shaheenová navrhují sankce za Nord Stream 2

Americký republikánský senátor Ted Cruz a jeho demokratická kolegyně Jeanne Shaheenová v úterý představili návrh zákona, který zavádí sankce vůči společnostem a osobám podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Informoval o tom portál The Hill. Spojené státy projekt ropovodu dlouhodobě kritizují.

 • Ruský Novatek plánuje navýšit svůj cíl pro vývoz zkapalněného plynu o 20 %

Ruská společnost Novatek, která provozuje terminál pro vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) na poloostrově Jamal, zřejmě zvýší své cíle pro následující roky. Podle finančního ředitele společnost očekává, že svůj cíl exportní kapacity pro rok 2030 zvýší oproti současné hodnotě až o pětinu.