Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Počet nových budov s auditem kvality loni stoupl o 62 pct na 34

16. 05. 2019

Dosud rekordní byl rok 2016, kdy přibylo 31 certifikovaných budov. Započítávají se pouze nově postavené budovy. Těch, které jsou certifikovány dodatečně, je podle Holuba dalších několik desítek.

První certifikovanou budovou v ČR byla v roce 2009 centrála ČSOB v Praze - Radlicích. Byla zároveň první v regionu střední a východní Evropy. Mezi budovami, které certifikát dosud obdržely, převládají kanceláře. Následují budovy maloobchodních řetězců a skladové a logistické haly. Předloni se nově začaly certifikovat také bytové domy. Byly to projekty Botanica K v pražských Jinonicích a Modřanka Tower v Modřanech.

Příkladem certifikované administrativní budovy z loňského roku je AFI Karlin Business CentreFuturama Business Park v Karlíně. Nově přibylo také několik logistických budov, například Panattoni Park u Plzně.

Nejčastěji dosud certifikovaly budovy jsou v Praze a okolí. V mimopražských regionech to byly například Forum Nová Karolina v Ostravě, CTPark Brno, OC Nisa v Liberci nebo OC Haná v Olomouci.

Jedním ze systémů pro certifikaci je tzv. LEED. V něm se hodnotí osm kategorií, největší důraz je kladen na spotřebu energie a vody. Větší počet bodů získá budova, která používá energii z obnovitelných zdrojů, nejvíce v případě, pokud si ji vyrábí sama. U vody se hodnotí jak vnitřní spotřeba při mytí nebo splachování, tak vnější jako například zalévání.

Důležitá je také poloha, blízkost MHD, zda se u budovy dají zaparkovat kola, nebo zda je tam dobíječka pro elektromobily. Dále se posuzuje kvalita prostředí, například zda jsou koberce z přírodních nebo syntetických materiálů. Hodnotí se též výměna vzduchu a přístup k dennímu světlu. Co se týká stavebních materiálů, upřednostňovány jsou obnovitelné, jako je dřevo. Nejméně žádoucí jsou beton nebo sklo. Mezi další certifikační systémy patří například BREEAM nebo WELL.

Podle Holuba si loni dobře vedla například kancelářská budova Visionary v pražských Holešovicích. Postavila ji developerská společnost Skanska, současným majitelem je CA Immo. V systému LEED obdržela 95 bodů ze 110 možných. Na certifikaci je třeba nejméně 40 bodů, od 80 bodů budova získává nejvyšší, takzvaný platinový certifikát.

V podílu certifikovaných budov na jejich celkovém počtu je Česko ve střední a východní Evropě lídrem. V Evropě jsou na tom nejlépe Velká Británie a Německo.

 

Počet nově certifikovaných budov v Česku:

Rok Počet
2009 1
2010 4
2011 4
2012 30
2013 15
2014 29
2015 28
2016 31
2017 21
2018 34

Zdroj: Šance pro budovy

 

Zdroj: ČTK