Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Solární energie do pěti let zdvojnásobí globální instalovanou kapacitu na rekordních 1,3 terawatt výkonu.

16. 05. 2019

Během následujících pěti let naroste celkový instalovaný výkon solárních elektráren na 1 300 gigawattů. Jde o více než 100% nárůst oproti aktuálnímu celosvětovému výkonu fotovoltaických instalací. Odhady růstu vyplývají z nejnovějšího přehledu globálního trhu s fotovoltaikou od evropské fotovoltaické asociace Solar Power Europe (Solární asociace je členskou organizací). Podle ní potáhnou světový trh především Čína, Indie, USA nebo Japonsko. V Evropě má prvenství udržet  Německo. Zásadně však porostou trhy v Nizozemsku, Francii, Itálii nebo na Ukrajině. Jen ta má přidat skoro 6 gigawatt nového výkonu.

“Důvodem, proč se dnes ve světě investuje více peněz do solární energie než do jiných zdrojů energie, je technologický pokrok a vysoce konkurenční prostředí, které tlačí ceny dolů. K tržní soutěži přispívají také aukce nových kapacit. Jde o ideální nástroj, který podporuje investice do solární energie u firem, ale také realizace komunitních nebo obecních projektů solárních elektráren. Bohužel česká vláda zatím neplánuje otevřít prostor k tomu, aby také české podniky nebo komunity mohly investovat do nových fotovoltaických elektráren,”, dodává  Jan Krčmář, předseda Solární asociace.

“České republice v tomto ohledu pomalu začíná ujíždět vlak,” varuje Veronika Hamáčková, výkonná ředitelka Solární asociace. “Ekonomiky po celém světě sází na obnovitelné zdroje, které pro průmysl představují obrovské obchodní příležitosti a prostor pro inovace. Pokud nedáme českým firmám možnost podílet se na tomto celosvětovém trendu riskujeme, že budeme zbytek světa pouze dohánět, místo toho, aby české firmy byly přímo u toho,” dodává.

Další významnou změnou je předpokládaný pokles globálního významu Číny a růst nových významných aktérů. Čína, která je s 35 % světových instalací nejvýznamnějším trhem, má do roku 2024 klesnout na 27 %.  Mezi nastupující lídry solární energetiky pak  podle Wood Mackenzie bude patřit Austrálie, Saudská Arábie, ale také Evropa, která po řadě složitých jednání přijala své klimatické cíle do roku 2030 a formuje svou bezemisní vizi k polovině tohoto století. Právě transparentnost a dlouhodobý politický rámec je nezbytným předpokladem pro jistotu investorů a může akcelerovat rozvoj nízkouhlíkové ekonomiky poháněné čistou energií.

Více informací zde.