Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Elektrárny Prunéřov a Tušimice připravují projekty využití areálů

16. 05. 2019

Limitem pro provoz elektráren je těžba uhlí. "Dožijeme společně se sousedním lomem kolem roku 2035," uvedl Tuček. Konec platnosti povolení k provozu elektrárny Prunéřov I nastane v červnu 2020, odstavena bude zhruba po šedesáti letech provozu.

Elektrárna Prunéřov II byla v letech 2012 až 2016 modernizována. Aktuální výkon Prunéřov I je čtyřikrát 110 megawatt a Prunéřov II třikrát 250 megawatt.

Modernizovaná byla také elektrárna Tušimice II. "Snažíme se reagovat na to, že uhelná doba pomalu končí, a mít projekty, které ani nemusí souviset s elektrárenstvím," uvedl Tuček. Na místě bývalé elektrárny Tušimice I už stojí budova datového skladu firmy ČEZ. "Předpokládáme stavbu podobného skladu provozovaného komerčně," uvedl Tuček.

V areálu tušimické elektrárny se staví na pěti hektarech skleník. "V září se budou sázet první sazenice, takže letos bude první sklizeň," řekl ředitel.

Projekt má ČEZ také na využití území u Nechranické přehrady, kde se ukládal po desetiletí popílek a prostor je už revitalizován. "Chceme tu postavit fotovoltaickou elektrárnu," uvedl Tuček.

Elektrárnu Prunéřov I by mohla nahradit paroplynová elektrárna. Elektrárna má čtyři výrobní bloky, odstaveny budou všechny. "Jedná se tu o 151 kmenových zaměstnanců. Část jich odejde přirozenou cestou do důchodu, části bude nabídnuta možnost jiného uplatnění v rámci ČEZ a další se budou podílet na samotné likvidaci výrobních a dalších technologií," řekl ČTK mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čech Ota Schnepp.

Zdroj: ČTK