Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ekologičtí aktivisté v Německu obsadili rozestavěný plynovod

17. 05. 2019

"Domníváme se, že se dostali docela daleko," řekl mluvčí policie. Kolik osob v potrubí bylo, policie neupřesnila, původně však hovořila přibližně o pěti.

Akce byla pokojně ukončena dnes odpoledne, uvedla policejní mluvčí. Společnost Gascade, která má na starost výstavbu plynovodu, aktivisty ujistila, že mohou v klidu odejít a nebudou proti nim podniknuty právní kroky. "Jsme rádi, že dotyční na nabídku přistoupili," řekl mluvčí firmy Reemt Bernert.

Ekologičtí aktivisté vyhlásili akci s heslem "Ucpat Nord Strem 2", kterou chtějí stavbu plynovodu zdržet a upozornit na to, že kvůli vysokému obsahu metanu je zemní plyn pro ovzduší škodlivější, než se dosud předpokládalo.

Plynovod Eugal v délce 485 kilometrů povede z Greifswaldu až k české hranici. Umožní další přepravu plynu, který do Německa přiteče z Ruska po dně Baltského moře plynovodem Nord Stream 2. Ten má být hotový do konce letošního roku. Jde o projekt, který provázejí spory. Jeho zastánci tvrdí, že tento plynovod je potřebný, protože v Evropě v příštích letech výrazně klesne produkce zemního plynu. Podle kritiků jde proti zájmům Evropské unie, neboť zvyší její závislost na Rusku. Proti projektu se staví některé středoevropské země, Spojené státy nebo třeba Ukrajina, která kvůli novému plynovodu přijde o tranzitní poplatky.

zdp hab ank

Zdroj: ČTK