Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Mochovce před spuštěním bloku zkontrolují mezinárodní inspektoři

24. 05. 2019

Inspektory pozvala společnost Slovenské elektrárne (SE), ačkoli elektrárny formálně kontrolu mezinárodní mise nepotřebují. Pomůže jim však vylepšit obraz navenek, naznačila šéfka slovenského Úřadu jaderného dozoru Marta Žiaková.

Slovenská energetická společnost podle Denníku N pozváním inspektorů reaguje na masivní kritiku, která přicházela nejen od slovenských a rakouských aktivistů, ale také například od opozičních stran Svoboda a solidarita a Progresivní Slovensko.

Slovenské elektrárne potvrdily, že inspekci by měl provést tým zaměřený na hodnocení bezpečnosti provozu OSART (Operational Safety Assessment Review Team).

Kontroly mají podle Denníku N začít v říjnu. Společnost SE uvedla, že nejde o reakci na kritiku z Rakouska. Rakouští politici však dnes rozhodnutí Slovenska uvítali s tím, že jde o úspěch Rakouska.

"Budeme nadále bojovat za to, aby Rakousko dostalo k nahlédnutí výsledky přezkoumání!," napsal dnes večer na twitteru Kurz, jehož kabinet po rozpadu vládní koalice v důsledku korupčního skandálu bojuje o přežití. "Je to důležitý úspěch pro Rakousko!," dodal lidovecký (ÖVP) kancléř a poděkoval ministryni životního prostředí Köstingerové (ÖVP) za její nasazení v této věci.

Ministryně dnes hovořila o "velkém politickém úspěchu". "Vždy jsme požadovali, aby Slovensko do země pozvalo nezávislé mezinárodní experty, aby přezkoumali závažné bezpečnostní nedostatky na reaktorech tři a čtyři," uvedla Köstingerová.

"Politický tlak, který Rakousko vyvinulo i s pomocí veřejnosti, vedl k tomu, že Slovensko nechá provést tyto kontroly inspektory MAAE," uvedla rakouská ministryně.

Hornorakouský ministr životního prostředí Rudi Anschober (Zelení) upozornil, že ohlášená kontrola není vlastním cílem. Podle něj je třeba, aby se kontroly zúčastnili kritičtí, nezávislí experti, a to i z Rakouska a aby byla předložena kompletní projektová dokumentace.

Kurz počátkem měsíce prohlásil, že chce zabránit dostavbě třetího a čtvrtého bloku Mochovců, jejichž první dva bloky byly uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999.

Spuštění třetího a čtvrtého bloku se původně plánovalo na roky 2012 a 2013 a je neustále odkládáno. Třetí blok má být spuštěn nejdříve letos v listopadu. Dostavba elektrárny v Mochovcích se tak proti původním plánům prodražuje. SE v dubnu odhadly, že další navýšení rozpočtu dokončení dvou bloků elektrárny o 270 milionů eur (6,9 miliardy korun) celkovou cenu zvýší na 5,67 miliardy eur (145,7 miliardy korun).

Řada bývalých pracovníků a inženýrů se počátkem dubna obrátila na rakouskou ekologickou organizaci Global 2000 s varováním před závažnými vadami projektu dostavby Mochovců.

Zdroj: ČTK