Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Rusko odčerpá z Družby v Bělorusku milion tun ropy

12. 05. 2019

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba byly zastaveny koncem minulého měsíce, protože se zjistilo, že ropa obsahuje nadlimitní množství organického chloridu. Ten se využívá při těžbě ropy, před vstupem do ropovodu však musí být z ropy odstraněn, protože může poškodit zařízení rafinerií. Znečištěno bylo na pět milionů tun ropy.

Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje ve čtvrtek uvedla, že Rusku se podařilo z ropovodu Družba dostat dva miliony tun kontaminované ropy. V ropovodu tak stále zůstává kolem tří milionů tun znečištěné suroviny. Zhruba dva miliony tun jsou v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. V Polsku a Německu je v ropovodu další zhruba jeden milion tun.

Odčerpáním jednoho milionu run ropy v Bělorusku má být vyčištěno potrubí na celém jeho území ke hranici s Polskem. Do 10. června by Rusko mělo dořešit problém s Polskem, kde je podle Kozaka třeba odčerpat čtyřikrát méně kontaminované suroviny.

Místopředseda běloruské vlády Sergej Rumas dnes podle Reuters uvedl, že Rusko potvrdilo připravenost kompenzovat škody způsobené znečištěním ropy v ropovodu Družba.

Ropovod Družba se v Bělorusku rozděluje na dvě větve - severní vede do Polska a Německa, jižní pak přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky. Kapacita ropovodu činí až jeden milion barelů ropy denně a zavření potrubí Rusko stojí 80 milionů dolarů (1,85 miliardy Kč) denně.

Zdroj: ČTK